Před dvěma lety se okolo pobřeží Japonska prohnala ničivá tsunami a kromě toho, že spláchla celá města, poničila i jadernou elektrárnu Fukušima, která nápor vody nevydržela, a její první blok zvaný Fukušima I začal postupně vybuchovat. Evakuováno bylo na 200 tisíc lidí a mnoho jich během havárie zemřelo.

Okolí elektrárny bude ještě dvacet let zamořené a japonská vláda se musí smířit s tím, že po havárii jaderné elektrárny Černobyl je to druhá nejhorší katastrofa podobného typu. Radiace se dostala nejspíš i do podzemních vod a v důsledku toho začali Japonci na svých polích nacházet velmi podivnou úrodu.

Rostou zde k sobě srostlé pomeranče, rajčata, která vypadají jako pokrytá nevzhlednými bradavicemi, okurky s listím přímo na plodu a slunečnice v edici Tři v jednom. Fotografie znetvořené zeleniny začínají obíhat svět a lidé si nevědí rady, zda je to hříčka přírody, nebo následek radiace i v odlehlejších končinách Japonska, tedy tam, kde země nebyla přímým svědkem katastrofy.

Bude potřeba několika testů, aby se ukázalo, jestli jsou plodiny závadné, či nikoliv. Do té doby ale nejspíš stoupne odbyt dovážené zeleniny a ovoce, protože do zmutovaných broskví si nikdo netroufne zakousnout se.