Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Je to velká síla: OBŘÍ DEMONSTRACE proti Babišovi si všímá celý svět

Zdroj:
+ Dalších 17 fotografií
ustojí to?
Premiér České republiky Andrej Babiš (64) čelí velkým demonstracím, které se opakují. Lidi do ulic vyhnala jeho politika a čerpání dotací z EU. Protestů proti Babišovi si všímá evropský a světový tisk.

Do protestů proti Babišovi (64) a ministryni Benešové se zapojuje čím dál tím větší procento Čechů. Do čela demonstrací se postavily také herečky Bára Hrzánová a Jitka Čvančarová. Babiš se nelíbí také zpěváku Klusovi či herečce Ivě Pazderkové.

Světový tisk si uvědomuje, kolik lidí je v ulicích. "Babiš nabízí každý týden nový důvod k protestům," glosuje situaci v Česku francouzský list Le Figaro. Protestů si všímají také novináři ve Spojených státech amerických. Dokonce připomínají, že na Václavském náměstí lidé v minulosti protestovali proti komunistickému režimu. "Na náměstí v srdci Prahy, kde se před třiceti lety davy shromáždily v úsilí zbavit se komunistické vlády a kde byla 70 let předtím vyhlášena nezávislost, zněly v úterý znovu protestní písně. Původně nevelký protest přerostl v cosi širšího a možná obtížněji kontrolovaného," píše Marc Santora pracující pro list The New York Times.

"Televizní záběry ukázaly davy po celé délce náměstí, což zablokovalo městské centrum a naplnilo naděje organizátorů ukázat působivou opoziční sílu," poznamenává britský list The Guardian. "Přestože masy lidí jsou velké a rostou, jejich síla přinést změnu je sporná. Babiš odmítá rezignovat, prezident ho nevyhodí, i když je formálně obviněn, a koaliční partneři ho aspoň prozatím nechtějí opustit," analyzuje Rob Cameron pro BBC.

Objevují se také komentáře, že složitá je situace pro ČSSD, která s ANO tvoří koalici. Komentátoři spekulují, za jakých okolností by mohla ČSSD odejít z vlády. Pro stranu předsedy Hamáčka je to složitá situace.

Související články

Další články