Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) StarDance 2019 Extra Host (pořad) sametová revoluce

Nejnovější kauzy

Je to jen ve vašich hlavách, vzkazuje Čechům Západ ohledně dvojí kvality potravin

dvě kvality
V Česku je to už poměrně dlouho ožehavé téma, které ve spoustě lidí probouzí frustraci a křivdu. Západní Evropa si fenomén dvojí kvality nepřiznává a myslí si, že se východní Evropa na tomto "imaginárním problému" pouze přiživuje. Dokazuje to článek v britském magazínu The Economist z roku 2017, který byl v sobotu, kdy se konaly evropské volby updatován a sdílen na Facebooku.

U příležitosti voleb do Evropského parlamentu sdílel The Economist článek s updatovaným titulkem „Proč je důležité, že si Východoevropané myslí, že jim prodávají horší Nutellu?“ V článku se vyjádřili Češi, kteří mají stoprocentně zato, že dvojí kvalita existuje. Jeden z respondentů přiznává, že by dětskou výživu v Čechách už nikdy nekoupil a argumentuje tím, že samo jeho dítě výživu vyplivlo.

O méně kvalitních potravinách v Česku je přesvědčen i další český občan. Tomu zase daleko více chutná německá čokoláda Milka než ta koupená v Česku… Jenže tyto výpovědi nejsou podle magazínu relevantní a Češi podle něho jen trpí utkvělou představou, že se na pulty českých obchodů dostává horší zboží. Podle autora článku za to může postkomunistická tradice, která je silně zakořeněná v každém z občanů bývalého východního bloku.

Je opravdu problém dvojí kvality zboží vykonstruovaný frustrovanými občany? Už v roce 2011 se na Slovensku rozdíly v kvalitě potravin prokázaly. Výsledky se poté potvrdily i v Česku, Maďarsku Chorvatsku nebo Bulharsku. Zdá se, že Britové a jiní si za svým názorem stojí a to i přesto, že Evropská komise v dubnu dvojí kvalitu produktů napříč státy EU za problém označila.

Z komentářů pod článkem se dá vyčíst, že rozdílná kvalita existovala vždycky a Východ se s tím bude muset smířit…

Mohlo by vás zajímat

Další články