Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Je to jen ve vašich hlavách, vzkazuje Čechům Západ ohledně dvojí kvality potravin

Zdroj: eXtra.cz
dvě kvality
V Česku je to už poměrně dlouho ožehavé téma, které ve spoustě lidí probouzí frustraci a křivdu. Západní Evropa si fenomén dvojí kvality nepřiznává a myslí si, že se východní Evropa na tomto "imaginárním problému" pouze přiživuje. Dokazuje to článek v britském magazínu The Economist z roku 2017, který byl v sobotu, kdy se konaly evropské volby updatován a sdílen na Facebooku.

U příležitosti voleb do Evropského parlamentu sdílel The Economist článek s updatovaným titulkem „Proč je důležité, že si Východoevropané myslí, že jim prodávají horší Nutellu?“ V článku se vyjádřili Češi, kteří mají stoprocentně zato, že dvojí kvalita existuje. Jeden z respondentů přiznává, že by dětskou výživu v Čechách už nikdy nekoupil a argumentuje tím, že samo jeho dítě výživu vyplivlo.

O méně kvalitních potravinách v Česku je přesvědčen i další český občan. Tomu zase daleko více chutná německá čokoláda Milka než ta koupená v Česku... Jenže tyto výpovědi nejsou podle magazínu relevantní a Češi podle něho jen trpí utkvělou představou, že se na pulty českých obchodů dostává horší zboží. Podle autora článku za to může postkomunistická tradice, která je silně zakořeněná v každém z občanů bývalého východního bloku.

Je opravdu problém dvojí kvality zboží vykonstruovaný frustrovanými občany? Už v roce 2011 se na Slovensku rozdíly v kvalitě potravin prokázaly. Výsledky se poté potvrdily i v Česku, Maďarsku Chorvatsku nebo Bulharsku. Zdá se, že Britové a jiní si za svým názorem stojí a to i přesto, že Evropská komise v dubnu dvojí kvalitu produktů napříč státy EU za problém označila.

Z komentářů pod článkem se dá vyčíst, že rozdílná kvalita existovala vždycky a Východ se s tím bude muset smířit...

Související články

Další články