Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Je to horší než povodně! Koronavirus dostal hotely a penziony na lopatky. Pomoc státu nestačí

Je to horší než povodně! Koronavirus dostal hotely a penziony na lopatky. Pomoc státu nestačí
Zdroj: archiv
Předchozí Další
+ Další 3 fotografie
ROZHOVOR
Ubytovací služby mají být nově jen pro lidi na služební cestě s potvrzením a lidé v Česku by měli celkově omezit pohyb. Od soboty budou také kvůli šíření nemoci covid-19 zakázány návštěvy v nemocnicích na odděleních akutní péče. Podnikatelé, kteří provozují hotely, chaty a další zážitková ubytování, se shodují na tom, že další vlnu koronaviru by už nezvládli. Majitelé a manažeři zavřených podniků poskytli redakci eXtra.cz rozhovor, ve kterém přiznávají, že situace začíná být neudržitelná.

Mezi zpřísněnými opatřeními, která začnou platit o půlnoci z pátku na sobotu, je další omezení pro ubytovací zařízení, která jsou uzavřena od 18. prosince. Ubytovací služby budou moci využívat jen lidé na služební cestě, bez rodinných příslušníků. Budou se muset prokázat potvrzením zaměstnavatele či objednatele služby a ubytovací zařízení budou muset potvrzení uchovávat.

Hoteliéři a další majitelé ubytovacích zařízení museli kvůli pandemii koronaviru v mnoha případech propustit veškeré své zaměstnance a mnohdy se dostali do velkých finančních ztrát.

Kompenzace ani zdaleka nepokryjí náklady

"Pandemie koronaviru nám vzala lyžařskou sezonu a plodné období svátků a silvestra. Teď v zimním období jsou ztráty velké, jelikož i když paradoxně chodí více lidí, tak si raději vezmou čaj do termosky a svačinu do batohu, jelikož tam nemají ten benefit zahřátí se v chatě při nákupu našeho zboží. Takže promořují se stále stejně, jen my na tom tratíme," řekla eXtra.cz Daniela Sližová, servírka z horské chaty Javorový v Beskydech.

"Přímo k propouštění ne, stálí zaměstnanci práci stále mají, i když omezenou, ovšem sezonní brigádníci, jako jsou vlekaři, pomocné síly v kuchyni apod., bohužel ostrouhali, jelikož jich není potřeba. Zatímco za normálního zimního víkendu chata zaměstnala deset lidí, tak teď jsme na dvou," pokračuje.

"Nárok na určité kompenzace máme. Ovšem to zdaleka nepokryje vynaložené náklady. Ono se zdá, že když je zavřeno, tak žádné nejsou, ovšem nemůžeme například přestat vytápět chatu, aby nepopraskaly trubky, a tím, že je prázdná, se protopí mnohem více dřeva než za běžného provozu. Jelikož výdejové okno otevřeno máme, tak se nahoru musí dostat zásobování a prohrnuje se pravidelně cesta, kterou taky platíme ze svého. Je to spoustu 'neviditelných' nákladů, které jedeme ze zásob a jen se modlíme, kdy nás otevřou. To jsou každoroční náklady, které se ovšem letos nevrátí," dodává.

Pandemie koronaviru je horší než povodně v roce 2002

Hotely prakticky po celé České republice na tom nejsou o nic lépe. "Zasáhla nás větší krize, než když byly v roce 2002 povodně a náš hotel byl pod vodou. Musela jsem bohužel propustit většinu personálu. Nemáme už absolutně žádné rezervy. Je to neudržitelné, jsme na dně," zoufá si majitelka hotelu Casa Italia Kateřina Černá.

"Dostali jsme kompenzace na zaměstnance, ale to neudrží residenci nad vodou, protože máme každý měsíc výdaje a ty nám nikdo neplatí. Jsme zcela uzavřeni, protože bychom nezvládli platit větší náklady a nevyplatí se to. Hlavně to nedokážeme zaplatit," dodává.

Do žádných aktuálních tabulek se nevejdeme, nemáme na nic nárok

Pandemie koronaviru velmi zasáhla i majitele zážitkových ubytovacích zařízení, které využívali převážně zahraniční turisté. "Před koronakrizí bylo cca 98 % našich klientů ze zahraničí, přes léto 2020 to bylo cca 50:50 - většina zahraničních pobytů bylo z Německa, po sezoně to již bylo cca 15 % cizinců nebo cizinců žijících v ČR a 85 % Češi. Většinou to byly skupinky přijíždějící do Prahy za různými rozlučkami se svobodou, oslavami narozenin apod.," přiznává Markéta Nováková, provozní Houseboats Benjamin & Franklin.

"Doposud jsme na ubytování nečerpali žádné kompenzace od státu. Podle dosavadních zjištěných informací - a informací přímo z finančního úřadu - se do žádných aktuálních tabulek nevejdeme, tudíž nemáme na nic nárok," pokračuje.

"Přicházíme o větší skupinky, které jsou nejvýdělečnější, a pobyty se omezily z velké části na 1-2 osoby. Celkově jsme ceny museli výrazně snížit, aby bylo ubytování dostupné i pro tuzemské turisty. Náklady bohužel zůstávají stejné. Fungovat v tomto režimu budeme moci pouze do té doby, dokud alespoň z těch několika málo rezervací pro pracovní účely, externí kanceláře nebo jako kulisy při focení či natáčení zvládneme pokrývat náklady na provoz a splátky úvěru," dodává.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy