Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Je složité měnit ministra uprostřed koronavirové krize, říká k Prymulově přešlapu Hrad

Je složité měnit ministra uprostřed koronavirové krize, říká k Prymulově přešlapu Hrad
Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 9 fotografií
krize
Ministr zdravotnictví Roman Prymula (56) byl fotografy Blesku načapán, jak se schází v restauraci na Vyšehradě s Jaroslavem Faltýnkem (58) z hnutí ANO. Premiér Andrej Babiš (66) chce, aby Prymula jako ministr skončil a v úterý by měl prezidentovi Zemanovi (76) představit náhradu. O vyjádření k celé situaci jsme požádali hradního mluvčího.

"Je samozřejmě složité, že by měl skončit v pozici ministra zdravotnictví pan profesor Prymula. Ale jeho neuvážený krok vyvolal celospolečenské pnutí, které je nyní nutné řešit. Důležité je, aby pan profesor souhlasil s tím, že bude dál pomáhat republice v boji s koronavirem," uvedl Jiří Ovčáček pro eXtra.cz. Ovčáček vidí situaci stejně jako prezident Zeman (76).

Sám Roman Prymula v neděli připustil, že z pozice ministra odejde. Dál chce ale jako expert pomáhat v boji s epidemií. Mimo jiné plánuje spolupracovat s mezinárodní skupinou expertů.

"Nevím, jestli jsem schopen jít do nějaké další vládní funkce, takže spíš můj názor je takový, že bych chtěl pomoci jako osoba nezávislá, jako expert," řekl Prymula v pořadu Otázky Václava Moravce.

"Já popíšu, jak si dovedu představit svoji podporu a svoji expertní kapacitu, protože to si myslím, že nabídnout jsem schopen, ale nechci jít do nějaké pozice," řekl v reakci na otázku, jestli přijme nabídku premiéra Andreje Babiše (66) pokračovat v covidové expertní skupině.

Globální řešení

Končící ministr zároveň řekl, že se chce zapojit do řešení pandemie na globální úrovni. "Já jsem v tuto chvíli ve velmi těsném kontaktu s tou mezinárodní skupinou expertů a v podstatě na této bázi, na tomto půdorysu de facto neformální skupiny bych chtěl eventuálně působit a ten systém podpořit," řekl.

Prymulu zachytil deník Blesk, jak ve středu v noci vychází bez roušky z uzavřené restaurace. Ty musí být kvůli šíření koronaviru pro hosty mimo provoz, mohou mít do 20:00 otevřené jen výdejové okénko. Premiér Babiš v pátek ministra vyzval k rezignaci. Prymula uvedl, že nic neporušil a sám rezignovat nehodlá. Předseda vlády pak navrhl Prymulovo odvolání. Ten pak v neděli řekl, že je připraven rezignovat, jakmile bude znám jeho nástupce.

Související články

Další články