Pátek třináctého děsí polovinu zeměkoule, ale Češi se mu spíš zasmějí. Daleko víc se bojíme jiných pověr, například když nám přeběhne přes cestu černá kočka. Ze smůly, kterou prý může způsobit, mají strach čtyři z deseti Čechů.

Černá kočka je vůbec nejobávanější pověrou a nejvíc vrásek na čele dělá obyvatelům Jihomoravského kraje, konkrétně 56,7 procentům. Vyplývá to z průzkumu, který si nechala zpracovat společnost Sazka.

Hodně se mezi lidmi mluví i o smůle z rozbitého zrcadla nebo šlápnutí na kanál. V Praze zase „frčí“ rozsypání soli, z nějž má strach 55,7 procent obyvatel metropole.

Čeho se nejvíc bojíme?

Pátek třináctého představuje hrozbu pro asi čtvrtinu Čechů, kromě Plzeňského kraje (42,3 %) pak zejména pro obyvatele krajů Zlínského (44,4 %) a Olomouckého (50 %).

Naprosto na háku mají pověry v Karlovarském kraji. Lidé se tam sice nejvíc bojí rovněž pátku třináctého, ale představují pouhopouhých 15,4 procenta obyvatel.

Chorobný strach z pátku třináctého

Ve světě je pátek třináctého daleko obávanější než u nás. Například v Číně se u některých staveb, zejména hotelů, vynechávají třináctá patra a ani čísla pokojů tuto číslovku neobsahují. U některých lidí to zašlo tak daleko, že jim lékaři diagnostikovali paraskavedeka­triafobii, tedy chorobný strach z pátku třináctého.