Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Střelba v Ostravě StarDance 2019 Extra Host (pořad) Události roku 2019

Nejnovější kauzy

Je pátek třináctého, Češi se ale nejvíc bojí něčeho jiného! MAPA STRACHU UVNITŘ

Pátku třináctého se Češi nebojí zdaleka nejvíc.
+ Další fotografie
Letos je tady už podruhé pátek třináctého a statisíce lidí po celém světě by nejradši zůstali doma pod peřinou. Nejinak je na tom řada Čechů, ovšem jen v některých částech země. Strach z pátku třináctého nejvíc sužuje západní Čechy a Moravu, jinde se ale lidé trápí úplně jinými pověrami!

Pátek třináctého děsí polovinu zeměkoule, ale Češi se mu spíš zasmějí. Daleko víc se bojíme jiných pověr, například když nám přeběhne přes cestu černá kočka. Ze smůly, kterou prý může způsobit, mají strach čtyři z deseti Čechů.

Černá kočka je vůbec nejobávanější pověrou a nejvíc vrásek na čele dělá obyvatelům Jihomoravského kraje, konkrétně 56,7 procentům. Vyplývá to z průzkumu, který si nechala zpracovat společnost Sazka.

Hodně se mezi lidmi mluví i o smůle z rozbitého zrcadla nebo šlápnutí na kanál. V Praze zase „frčí“ rozsypání soli, z nějž má strach 55,7 procent obyvatel metropole.

Čeho se nejvíc bojíme?

Pátek třináctého představuje hrozbu pro asi čtvrtinu Čechů, kromě Plzeňského kraje (42,3 %) pak zejména pro obyvatele krajů Zlínského (44,4 %) a Olomouckého (50 %).

Naprosto na háku mají pověry v Karlovarském kraji. Lidé se tam sice nejvíc bojí rovněž pátku třináctého, ale představují pouhopouhých 15,4 procenta obyvatel.

Chorobný strach z pátku třináctého

Ve světě je pátek třináctého daleko obávanější než u nás. Například v Číně se u některých staveb, zejména hotelů, vynechávají třináctá patra a ani čísla pokojů tuto číslovku neobsahují. U některých lidí to zašlo tak daleko, že jim lékaři diagnostikovali paraskavedeka­triafobii, tedy chorobný strach z pátku třináctého.

Mohlo by vás zajímat

Další články