Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Je nutné přezouvat na zimní pneumatiky? A co v zimě s alu koly?

Zdroj: Pixabay
Alu kola
Doufáme, že už máte přezuto na zimu. Kvůli bezpečnosti byste měli mít na automobilech zimní pneumatiky již od 1. listopadu. Proč je důležité přezouvat a proč jsou na zimu ideální alu kola?

Zimní pneumatiky jsou nutností

Zimní pneumatiky nejsou nutností pouze kvůli bezpečnosti provozu, ale pokud nedojde k přezutí, mohou policisté v blokovém řízení uložit řidičům pokutu až do výše 2 000 Kč. Povinnost použít zimní pneumatiky přitom ukládá §40a zákona 361/2000 Sb., a to v době od 1. listopadu do 31. března. Na druhou stranu to neplatí za každé situace, ale pouze v případech, je-li na silnici souvislá vrstva sněhu, led či námraza, případně lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci v průběhu jízdy vrstva sněhu, led či námraza může vyskytovat. Existují ovšem místa, která jsou označena značkou „Zimní výbava“, kde je nutné mít zimní pneumatiky celoročně.

Letní gumy v zimních měsících

Výše zmíněné nařízení má pochopitelně své opodstatnění. Ačkoli lze na letních pneumatikách legálně jezdit i v zimě, stejně byste měli přezout. Vyrazit na letních gumách v zimních podmínkách výrazně zvyšuje riziko smyku, který může mít na kluzké vozovce fatální následky. Na zimních pneumatikách byste jej přitom za stejných podmínek nedostali. Obecně platí, že letní gumy přestávají být plně funkční při 7 °C, protože vlivem podmínek dochází ke změně materiálu, který ztvrdne, což má za následek prodloužení brzdné dráhy a matný přenos síly. Navíc existuje ještě jedno riziko. Bude-li docházet k přemrznutí materiálu letních pneumatika, bude to mít negativní vliv na jejich jízdní vlastnosti i v letním období.

Jsou alu kola vhodná pro zimní měsíce?

Musíme konstatovat, že ano. V současné době se už vyrábí alu kola vhodná na zimu, u kterých tolik nehrozí riziko poškození posypovou solí nebo chemií. Proto doporučujeme si pořídit dvě sady alu kol, z nichž na jedné budete mít letní a na druhé zimní pneumatiky. Díky tomu nebudete muset měnit gumy, ale celá kola, což je jednodušší a rychlejší. V autoservisu tedy můžete strávit méně času. Navíc je možné výměnu celých kol zvládnout i svépomocí, protože vám bude stačit v podstatě jen hever a klíč. Na podzim i na jaře vyměníte alu kola s relevantními pneumatikami pro dané roční období, což vám ušetří nejen čas, ale bude to i finančně výhodnější.

Související články

Další články