Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Je nutná dvoutýdenní karanténa? Vědci řekli, po jaké době se nemoc nejčastěji projeví

Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 10 fotografií
Koronavirus
Doposud uváděná inkubační doba u nového typu koronaviru se pohybuje mezi pár dny až dvěma týdny. Britští vědci nyní údaje upřesnili. Řekli, kdy se nemoc projevuje nejčastěji a jestli je čtrnáctidenní karanténa opravdu nutná.

Téměř ve všech státech světa se rozšířil nový typ koronaviru Covid-19 Inkubační doba je v rozmezí pár dní až dvou týdnů. Lidem, kteří se vracejí z rizikových oblastí nebo byli v kontaktu s nakaženým, se doporučuje, aby 14 dnů zůstali doma a neriskovali tak nákazu u dalších. Většina se ptá, zda je tak dlouhá karanténa potřebná.

Na to odpověděli vědci v britském odborném časopisu New English Journal of Medicine. V magazínu byla uveřejněna studie, v níž je detailně probráno, u kolika procent pacientů a po jaké době se nákaza projevila.

Studie

Ze studie v britském časopisu vyplývá, že karanténa nařízená českou vládou, a to dva týdny, je opravdu na místě. Nový typ koronaviru se sice může u nakaženého projevit už za dva dny, ale také to může trvat mnohem déle. Za dva dny se nákaza projevila u pouhých 2,5 % pacientů. Medián inkubační doby je 5,5 dne. Zhruba polovina pacientů onemocní do pátého až šestého dne od okamžiku nákazy.

Podle britských vědců se nemoc projeví do 11,5 dne u 97,5 % pacientů. To znamená, že dodržovat 14denní karanténu je velmi důležité.

Související články

Další články