Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Jde do tuhého: Rusové navrhují zakázat dovoz českého piva

Jde do tuhého: Rusové navrhují zakázat dovoz českého piva
Zdroj: Profimedia.cz
Kauza Vrbětice

Česko si musí uvědomit, že Moskva bude i nadále reagovat na kroky Prahy, které jsou destruktivní pro vzájemné vztahy, uvedla podle agentury TASS ve vysílání televizní stanice RBK mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Obvinění Ruska ze zapojení do explozí v muničním skladu ve Vrběticích v roce 2014 znovu označila za absurdní.

"Moc dobře vědí a musejí to vzít na vědomí, že budeme reagovat. Čím víc destruktivních kroků budou podnikat, tím víc se jim toho v odpovědi dostane," řekla Zacharovová.

Mluvčí ministerstva uvedla, že české vedení nebylo po sedm let od výbuchu v areálu muničních skladů ve Vrběticích schopné přijít s vysvětlením toho, co se tam před sedmi lety stalo. "Jen několik málo dní, ihned po soustředěném útoku Západu, kdy byli vyhoštěni ruští diplomaté z USA a Polska (...) se Praha rozhoupala a zveřejnila verzi," prohlásila Zacharovová.

Mluvčí zopakovala, že stanovisko české vlády o výbuchu ve Vrběticích považuje za absurdní. "Ta verze se po dvou dnech prohýbá pod takovým množstvím fejků a lží ze strany oficiálních českých představitelů, že se mi chce zdůraznit - takovou absurditu jsme už dlouho neviděli," uzavřela diplomatka.

České pivo chtějí zakázat

Pro tvrdou odvetu je i šéf organizace Střízlivé Rusko Sultan Chamzajev. Ten v rozhovoru pro rádio Hovoří Moskva uvedl, že by Rusko mohlo v rámci odvety za vyhoštění 18 diplomatů zakázat dodávky českého piva. 

„V Rusku spotřebujeme asi osm miliard litrů piva ročně. Několik procent z toho pochází z Česka. Musíme prostě zakázat dodávky veškerého českého piva, ať si ho tam pijí sami. Potom se proberou, začnou být zas při smyslech a převychovají se,“ uvedl Chamzajev pro agenturu RIA Novosti.

Česká vláda v sobotu oznámila, že se rozhodla vyhostit 18 pracovníků ruské ambasády v Praze, identifikovaných jako ruští zpravodajci, v souvislosti s podezřením na podíl ruských služeb na výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014. Při explozi zahynuli dva zaměstnanci. Moskva v neděli v odvetném kroku vyhostila 20 pracovníků české ambasády. Zacharovová tento krok označila za adekvátní reakci na "agresivní a nepřátelské kroky ze strany Česka".

Související články

Další články

Nejnovější kauzy