Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Jaroslav Uhlíř slaví 75 let: Nemilosrdné stáří si u slavného skladatele vybírá krutou daň

Jaroslav Uhlíř v září 2020.
Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 7 fotografií
VÝROČÍ
Hudební skladatel Jaroslav Uhlíř (75) už desítky let baví generace diváků svými chytlavými melodiemi. Kdo by neznal jeho songy Dělání, Holubí dům, Stříbrný vítr, Do naší hospody, Hajný je lesa pán, Vlnitý plech, Když se zamiluje kůň nebo Ani k stáru, jimž vdechl život? Zdraví k němu bohužel nyní není milosrdné.

Jaroslav Uhlíř se těšil na oslavu

Jaroslav Uhlíř už jako malý tíhl k hudbě, když zpíval v dětském sboru. Se svým celoživotním parťákem, textařem, scenáristou a hercem Zdeňkem Svěrákem, se seznámil v Českém rozhlase, kde byl zaměstnán jako hudební skladatel. Tohle přátelské sblížení bylo pro oba osudové. Spolu dali vzniknout takovému množství legendárních písniček, že je už jen tak někdo nepředstihne.

Umělec se na zářijovou oslavu tři čtvrtě století velmi těšil. „Bude to zajímavé. Nějaká oslava určitě bude, přece jenom už to je důležité číslo,“ řekl eXtra.cz koncem května v telefonickém rozhovoru.

Jestli mu plány nepřekazil zdravotní stav nebo koronavirus, to se nám zjistit nepodařilo.

Potíže s pamětí

Už při rozhovoru si redaktor, který byl s Jaroslavem Uhlířem přes deset let v pravidelném kontaktu, uvědomil, že Mistrovi od klavíru se těžko hledají slova, některá si velmi složitě vybavoval. Často mu musela napovídat manželka.

Možná i to stálo za tím, že hned zkraje června se ztratil a strach Heleny Uhlířové byl tak velký, že policie okamžitě rozjela rozsáhlou pátrací akci.

Policejní pátrání

Vědělo se, že skladatel má problémy se srdcem, nezbytně musí brát léky, bez nichž by se jeho zdravotní stav mohl velmi brzy rapidně zhoršit. Jak nám ostatně za pomoci manželky přiznal, má dokonce doma defibrilátor, asi pro případ srdečních problémů, a link zjišťující srdeční arytmii.

Naštěstí se po pár hodinách nalezl. Důvody svého zmizení veřejnosti nechtěl vysvětlit.

Rušení koncertů

V průběhu léta pořadatelé zrušili hned několik jeho koncertů, z čehož někteří začali usuzovat, jestli to nesouvisí s jeho komplikovanějším zdravotním stavem.

Problém se stářím

„Manžel je nemocný, je to ale záležitost i stáří. A to rušení koncertů kvůli pandemii mu vůbec nepomohlo a rozpad kapely také ne. Naopak, to ty jeho neduhy ještě odpálilo,“ řekla nedávno Aha! Uhlířová.

Umělec se jí snaží pomoci s otevřením nové kavárny v centru Prahy a doufá, že už brzy zase usedne ke klavíru a bude bavit malé i velké, což je největší radost jeho života. Nezbývá, než mu držet palce, ať se všechno zlepší a má se skvěle…

Související články

Další články

Nejnovější kauzy