Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Jaroslav Tvrdík a Vratislav Mynář nevidí rodinu: Po návratu z Číny jsou v karanténě

Zdroj: archiv Vratislava Mynáře/Profimedia.cz
+ Další 4 fotografie
Izolace
Předseda představenstva Slavie Jaroslav Tvrdík (51) byl společně s prezidentským kancléřem Vratislavem Mynářem (52) a poradcem Martinem Nejedlým (53) v Číně. Po jejich návratu se Tvrdík uzavřel v domácí karanténě, ačkoliv jeho testy na koronavirus vyšly negativně. Vratislav Mynář se taktéž přesunul do izolace.

Český politik ČSSD a bývalý ministr obrany Jaroslav Tvrdík se vrátil z Číny, kam doprovázel kancléře Vratislava Mynáře a poradce Martina Nejedlého na jednání s čínským vicepremiérem Chu Čchun-chou o české humanitární pomoci. Ta má zahrnovat devět tun materiálu, jako jsou respirátory, ochranné pomůcky, což jsou například brýle, rukavice, kombinézy a dezinfekční prostředky.

Covid-19

Virus se objevil v jedenáctimi­lionovém čínském městě Wu-chan, odkud se začal šířit. 30. ledna 2020 Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila kvůli epidemii nového koronaviru globální stav zdravotní nouze. Do 31. ledna 2020 bylo více než 125 potvrzených případů nakažení virem na minimálně 22 místech mimo pevninské území Číny. Vakcína by mohla být zhotovena za 18 měsíců.

Více o tématu

Tyto materiály budou do Číny dopraveny speciálem české armády. Vše shromáždily kraje, města, firmy, ministerstvo zahraničních věcí, Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce a Kancelář prezidenta republiky a letadlo by mělo z ČR odletět v neděli.

Preventivní opatření

"Jsem izolován sám, nejsem v kontaktu s nikým jiným, ani s rodinou. I v Číně jsem se řídil přísnými pravidly, o kterých jsem se nechal dopředu poučit lékaři," napsal Tvrdík na svůj Twitter. 12. března prý znovu podstoupí testy na koronavirus

Jde o prevenci. Když se lidé vrátí z oblasti, kde je nový vir Covid-19 rozšířen, krajská hygienická stanice vždy rozhodne o čtrnáctidenní karanténě.

Izoloval se i Mynář

"Přejeme krásný víkend a ano, poslední člen rodiny se zdržuje mimo domov,"napsala na Facebook Alex Mynářová ke snímku se svými dětmi. Vratislav Mynář se také přesunul do dvoutýdenní karantény daleko od rodiny.

Reakce

Pavel Fischer rozhodl, že o vycestování Mynáře, Nejedlého a Tvrdíka do Číny se bude jednat v zahraničním výboru v Senátu. Oznámil to na Twitteru.

Související články

Další články