Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Jaroslav Flegr pro eXtra.cz: Vláda zpřísní opatření ještě tento týden, předpokládá vědec

Jaroslav Flegr: Lockdown tu už máme, vláda ho ale nejspíš zpřísní
Zdroj: Se svolením Jaroslava Flegra
koronavirus

Od minulého pátku platí v Česku přísnější koronavirová opatření, přesto stále denně přibývá až přes 20 tisíc nakažených. Čísla sice mírně klesla, přesto ale není jisté, zda jde o výjimku. Například biolog Jaroslav Flegr očekává, že se situace ještě zhorší a vláda v návaznosti na to přitvrdí. "Tipuji, že to bude ještě tento týden, a předpokládám, že zpřísnění bude opět nedostatečné, takže šíření viru v této vlně nezastaví," uvedl vědec pro eXtra.cz.

V úterý testy odhalily 21 973 nakažených, zhruba o 3900 méně než před týdnem. Vyplývá to z dat Ministerstva zdravotnictví. I tak je to ale pátý nejvyšší nárůst od začátku epidemie a pro řadu odborníků nejde o důvod k radosti. Počty hospitalizovaných s covidem totiž zůstávají nad 6000 a jen za listopad přibylo více než 400 tisíc nakažených. Do toho byl v Česku zaznamenán první případ varianty omikron, která je mnohem nakažlivější než dosavadní mutace covidu.

I proto je aktuálně těžké předpovědět vývoj epidemie. "V současnosti nelze říci vůbec nic, bude záležet na variantě omikron. Kdyby nepřišla, očekával bych hlavní peak (vrchol) spíše v lednu či únoru, v závislosti na počasí a tempu očkování," uvedl biolog Jaroslav Flegr pro eXtra.cz. Podle něj tak nová varianta covidu dost možná zamíchá celkovým vývojem pandemie.

Zpřísnění ještě tento týden

Vláda přitom od minulého pátku zpřísnila koronavirová opatření. Restaurace a služby mohou využívat jen očkovaní lidé nebo ti, kteří prodělali covid. Podle mnohých odborníků jsou ale opatření nedostatečná a volají po lockdownu. Ten tu podle Flegra už máme, zatím ale jen mírnou formu a zejména pro neočkované.

"Otázka zní, kdy a do jaké míry vláda lockdown zpřísní. Tipuji, že to bude ještě tento týden, a předpokládám, že zpřísnění bude opět nedostatečné, takže šíření viru v této vlně nezastaví. Další zpřísnění nastane až tehdy, když dojde k přeplnění nemocnic ve větším počtu krajů," předpokládá parazitolog.

Podle Flegra je důležité, aby vláda začala testovat formou PCR i očkované, kteří mohou nemoc přenášet i přes dokončenou vakcinaci. "V situaci, kdy přenašeči nákazy mohou být jak neočkovaní, tak očkovaní, je testování, v první řadě ovšem PCR testování, asi rozumnější variantou obrany proti epidemii než spoléhání se na potvrzení o v minulosti prodělané nemoci či očkování," dodává Flegr.

Související články

Další články