Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Jaroslav Flegr k sílící epidemii: Kdo bude umírat víc než loni a co testy očkovaných

Jaroslav Flegr: Koronavirus sílí, situace bude podobná jako loni na podzim, říká vědec
Zdroj: Se svolením Jaroslava Flegra
Covid-19

Koronavirová epidemie v ČR každým dnem znovu nabývá na síle. Čísla nově nakažených opět přesahují deset tisíc, například jen za úterý se potvrdilo 13 502 pozitivních případů. Parazitolog Jaroslav Flegr na základě toho předpokládá, že se zopakuje situace z minulého podzimu, kdy Česká republika nápor covidu-19 totálně nezvládala. "Situace bude podobná, jen bude umírat více osob středního věku," říká Flegr pro eXtra.cz.

Laboratoře v ČR ve středu potvrdily 13.502 pozitivních na covid-19, což je v mezitýdenním srovnání asi o 4000 víc. V nemocnicích je podle aktuálních dat 3452 lidí s koronavirovou nákazou. Ve vážném stavu je podle dat na webu ministerstva zdravotnictví 524 hospitalizovaných, nejvíce od dubna. Vláda proto začíná zpřísňovat koronavirová opatření. Podle Jaroslava Flegra je to ale pozdě a zopakuje se tak situace z loňského podzimu.

"Situace bude podobná, jen bude umírat více osob středního věku. Z očkovaných se sice dostane do nemocnic a zejména na jednotku intenzivní péče menší procento nakažených, vláda však vzdala jakýkoli boj s epidemií, takže se bude infikovat mnohem víc lidí než loni," říká evoluční biolog, který se obává, že vláda dostatečně zareaguje až při přeplnění nemocnic.

Testovat i očkované

Podle Flegra je také nešťastné, že se vyžadují antigenní nebo PCR testy jen po neočkovaných lidech. "Na hromadných akcích by se měli testovat všichni. Deltu šíří, i když jen zhruba poloviční rychlostí, i lidé očkovaní," říká vědec. I přesto, že vakcína stoprocentně nezabrání dalšímu šíření koronaviru, neměli by s ní lidé váhat. Jejím hlavním účinkem je totiž zlehčení průběhu nemoci - očkovaní lidé už by se neměli bát, že by u nich případná nákaza měla těžký průběh.

I proto Flegra překvapuje, že někteří zdravotníci stále nemají očkování. Například podle mluvčí Bulovky má nemocnice pouze 31 % neočkovaných lékařů. "Doufám, že výsledky tochu zkresluje velké procento zdravotníků, kteří nemoc již prodělali. Nízký podíl neočkovaných, stejně jako relativně vysoký podíl kuřáků mezi zdravotníky, ukazuje, že lékařské vzdělání není v České republice zárukou schopnosti racionálně vyhodnocovat vědecká data a ani společenské zodpovědnosti," myslí si Flegr.

Nová nařízení

Kvůli zhoršující se epidemické situaci se dnes ráno sešla Rada vlády pro zdravotní rizika. Premiér Andrej Babiš (ANO) po dnešním zasedání vlády řekl, že kabinet další opatření proti šíření covidu-19 schválí v pátek. Babiš ve středu odmítl, že by opatření mohla znamenat uzávěru Česka. Dnes povahu opatření nechtěl přiblížit, mohou ale podle něj být zásadní. "Intenzivně jsme o tom diskutovali, musí to rozhodnout vláda," řekl.

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy