Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Jaroslav Flegr k očkování: Třetí dávka bude nutná, vakcinovat musíme i děti

Jaroslav Flegr k očkování: Třetí dávka bude nutná, vakcinovat musíme i děti
Zdroj: Se svolením Jaroslava Flegra
Očkování

Vakcinace proti koronaviru je už v plném proudu a velká část lidí už obdržela i druhou dávku. Stále častěji ale vyvstává otázka, zda bude potřeba i třetí přeočkování. Zatímco ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se vyjadřuje nejasně, parazitolog Jaroslav Flegr má jasno. Třetí očkování bude nutné i kvůli mutacím koronaviru. Kromě toho se biolog pro eXtra.cz vyjádřil, jak to vidí s očkováním u dětí.

"Proti mutantám vznikajícím v proočkované populaci současné vakcíny stačit nebudou (většinou úplně nestačí ani proti těm, které vznikly náhodou v neproočkované populaci)," říká biolog Jaroslav Flegr. Rozhodně tak podle bude potřeba i třetí dávka vakcíny, tentokrát už upravená tak, aby fungovala i proti novým mutacím koronaviru.

"Nová generace vakcín bude cílit na jiná místa na spike proteinu a na jiné proteiny viru a díky tomu z jejich dosahu už virus tak snadno (jednou mutací) neuteče. Virus dokáže mutací změnit tvar spike proteinu, takže se na něj "nelepí" protilátky vzniklé vakcinací. Ale nemůže ho měnit moc, nebo opakovaně, protože by se pozměněný spike protein nevázal na receptor lidských buněk a viru by byl na nic," vyvsětluje parazitolog, proč bude potřeba třetí dávka vakcíny.

Flegr zároveň věří, že třetí injekce už bude na nějakou dobu finální. "Odhaduji, že bude nutná už jen třetí dávka, tedy přeočkování novou vakcínou. Další vakcinace by mohla následovat až po několika letech," věří Flegr.

Děti si zaslouží zůstat zdravé

Dalším velkým tématem je v poslední době i očkování u nejmladších. Od prvního července se totiž budou moci hlásit o vakcínu děti od 12 let. Některým rodičům se to ale nelíbí. Pravě na ně ale Flegr apeluje, aby nechali své potomky očkovat.

"Jakmile to bude pro danou vakcínu schválené, musíme očkovat i děti. I ony (zvláště ony) si zaslouží zůstat zdravé," zdůrazňuje Flegr.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy