Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Jaroslav Běla držel zbraně, které mu zabily otce: Prodával jsem je tu jen já, říká

Jaroslav Běla: Antonín Běla byl zavražděn samopaly, které prodával jeho syn
Zdroj: Se svolením ČT
+ Další 3 fotografie
Vražda

Vražda Antonína Běly dodnes patří mezi neobjasněné případy, nikdy se nepodařilo dopadnout vraha ani zadavatele. Ví se ale, čím někdejší šéf českého podsvětí skonal. Střílelo se ze samopalů Agram 2000. Všechny zbraně přitom nejspíš někdy prošly rukama Jaroslava Běly, syna oběti. Ten tak dodnes žije s vědomím, že právě jím distribuované nelegální zboží zabilo jeho otce. Více prozradil v dokumentu České televize Polosvět.

Život Antonína Běly vyhasl 14. dubna 1996, kdy do něj neznámí útočníci před jeho vilou v Úvalech nasypali několik dávek střel ze samopalů s tlumičem. Jeden z nejvlivnějších mužů tehdejšího podsvětí byl mrtvý prakticky na místě, zatímco uvnitř domu byla svázaná partnerka Jaroslava Běly Hanka s její holčičkou a také hospodyně.

Když na místo po telefonátu partnerky, již osvobozené policií, dorazil Jaroslav, pohled na mrtvého otce ho zničil. "Zemřel mi bůh. Ať si o mně společnost myslí, co chce, ať si o něm každej myslí, co chce, to byl můj bůh a já svýho boha viděl na zemi," řekl Jaroslav v dokumentární sérii Polosvět od České televize.

Jak kriminalisté zjistili, střílelo se ze samopalů Agram 2000. "Nejhorší na tom bylo, že ty zbraně jsem vlastně někdy v ruce držel," hlesl Jaroslav, který tyto samopaly v minulosti nakoupil a přeprodal dál. Dodnes ho tak tíží svědomí, že zbraně, které připravily o život jeho vlastního otce, zajistil de facto on. A nebyla to jediná vražda, která byla pomocí oněch samopalů vykonána.

Vražda informátora

V roce 2001 neznámý útočník rozstřílel podnikatele Rudolfa Javornického, který měl být informátorem někdejšího policejního operativce Karla Tichého, jenž o vraždě mluví v prvním dílu dokumentární série, zaměřeném na vraždu Františka Mrázka. Kmotr ale na Javornického spolupráci s policií přišel, a tak informátora zřejmě nechal odstranit.

"Ruda byl zastřelený ze stejných zbraní, jako byl zastřelený můj otec. Byl to Agram 2000, ty zbraně jsem tu prodával jenom já, všechny jsem koupil já, asi dvacet kusů. Když jsme s policejním týmem TEMPUS dávali dohromady, kolik zbraní jsem kam prodal, na počty kusů to přesně vycházelo, že to šlo od Fandy Mrázka," je přesvědčený Jaroslav Běla, jehož zbraně mají na svědomí nejen cizí životy, ale i život jeho vlastního otce.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy