Jaromír Nohavica, nejznámější a nejoblíbenější český písničkář, před nedávnem nazpíval poněkud zvláštní song. Jaromírovy texty baví lidi napříč celou Českou republikou. Ovšem nyní vydal píseň „o Arabovi“, což vyvolalo v lidech různé reakce.

Někteří jsou toho názoru, že známý písničkář chce pouze odlehčit současnou situaci ve světě, text je pobavil a rozhodně za tím nehledají žádnou vědu. Druzí se ovšem domnívají, že písnička je silně xenofobní a tohle by si milovaný zpěvák dovolovat neměl.

Text není nijak náročný, opakuje se a celková píseň je krátká. Jaromír hraje na svou oblíbenou harmoniku a do toho zpívá:

„Arab mi šahá na babu, já mu snad oči vydlabu, zabiju toho barabu, barabu, Alibabu ze Sýrie“

Kritika je ale neúprosná a valí se na něj ze všech stran. Například mediální ředitel organizace Human Rights Watch, Andrew Stroehlein se na Twitteru nepříliš lichotivě vyjádřil: „Česká xenofobie, nebo kritika české xenofobie? Vysvětlí populární zpěvák nechutný text?“ Na toto tvrzení upozornil portál TN.cz.

Píseň lehce kriticky také komentoval portál Romea, který upozornil, že tohle není poprvé. Nohavica si už jednou naběhl s písní Dežo. Tehdy se nejednalo o žádnou nadsázku. Útok na Romy byl velmi patrný.

Píseň zazněla v letním amfiteátru v Hukvaldské oboře. Tamní publikum ho odměnilo velkým potleskem. Ovšem objevili se i kritici písně. Není zatím jasné, jestli je text míněný ironicky a Jaromír si dělá pouze srandu, nebo jde v podobných stopách jako kolegyně Olivie Žižková (41) a Dominika Myslivcová (21).