Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Jaro ve vzduchu: Meteoroložka Honsová prozradila, proč zíváme a cítíme smutek

Zdroj: Milan Malíček / Právo / Profimedia
počasí
Je konec února a Češi si mohou už třetí den po sobě užívat odpolední vysoké teploty. Ve čtvrtek dosáhnou až ke 20 stupňům Celsia! Meteoroložka Dagmar Honsová nám prozradila, že to tak není všude a co s nadprůměrnými teplotami přichází. Co meteoroložka doporučila v takovém počasí dělat?

Čtvrtek je už třetím dnem v řadě, kdy bude teplota v odpoledních maximech stoupat až ke 20 °C a kdy budou padat i extrémy pro únorová maxima. V úterý bylo 20 °C ve Vyšším Brodě, ve středu v Opavě 20,3 °C. "Vloni jsme první dvacítku naměřili až 9. března," dodala meteoroložka Dagmar Honsová

"Zároveň se ale setkáváme s velkými teplotními rozdíly – v místech, kde po celý den zůstává zataženo nízkou oblačností, to jsou teploty jen lehce nad bodem mrazu, viz Doksany a maximální středeční teplota 2,8 °C," doplnila Honsová.

Procházky, mytí oken i dokončení projektů

Slunečné počasí je ideální na dlouhé procházky v přírodě, na to vytáhnout kolo, koloběžku, hoverboard. Ale sluneční paprsky budou mít vliv i na naši psychickou pohodu a zvýšenou pracovní výkonnost – takže naplánujte dodělání projektu apod. nebo mytí oken, doporučila meteoroložka.

"Na druhou stranu s prvními jarními paprsky mnozí z nás začínají více zívat, u některých se projevuje pocit smutku, únavy nebo apatie. Jinými slovy – jarní únava. Přináší ji nárůst venkovních teplot vzduchu, na které naše tělo reaguje rozšířením povrchových kapilár v kůži. K naplnění periferních cév je zapotřebí velké množství krve a nové červené krvinky se nestačí tak rychle tvořit. Takže jarní únavu zapříčiňuje nedostatečný přísun kyslíku ke tkáním. A za druhé, na jaře se snižuje i tlak vzduchu, což pro náš organismus znamená snížení přívodu kyslíku. Hůř se nám dýchá a pro naše srdce to znamená větší zátěž," uvedla Honsová.

Související články

Další články