Trendy tagy Čauky lidi SuperStar 2021 StarDance 2021 Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Janeček se vyjádřil ke svému projevu na Českém slavíkovi: Chtěl jsem upozornit na ztrátu svobody

Karel Janeček s Lilií Khousnoutdinovou.
Zdroj: Martin Procházka / eXtra.cz
+ Další fotografie
Český slavík 21

Od proslovu Karla Janečka na udílení cen Český slavík 21 se distancovala řada umělců, televize Nova i Nadační fond Neuron, který sám zakládal. Nyní se Janeček v rozsáhlém příspěvku na sociálních sítích k celému projevu vyjádřil a zároveň vysvětlil, proč už nemohl dál mlčet.

Anketa Český slavík 21 byla obnovená po několika letech. Miliardář Karel Janeček ji odkoupil a rozhodl se ji ukázat v novém světle a s novým hlasovacím systémem. Slavnostní udílení proběhlo v 19. listopadu a moderátory večera byli Ondřej Sokol a Aleš Háma.

Po přenosu se na sociálních sítích začaly objevovat negativní komentáře. Hodně jich směřovalo na majitele ankety Karla Janečka, který si během přímého přenosu neodpustil na pódiu velmi kontroverzní proslov. „Prosím, nepodléhejme manipulacím a hrozným nátlakům. Nesmíme podlehnout tomu hroznému tlaku na očkování našich dětí proti nemoci, která je nijak neohrožuje. Nesmíme kvůli našim strachům připustit, abychom hazardovali s imunitou našich dětí, abychom hazardovali s jejich zdravím,“ prohlásil Janeček.

Nemohl jsem mlčet

Právě od těchto vět se následně distancovala nejen televize Nova a Nadační fond Neuron, ale také spousta celebrit jako Marta Jandová nebo Tomáš Klus. Janeček se nyní rozhodl veřejně vysvětlit, proč o celé záležitosti promluvil na slavnostním udílení.

Mé emotivní vystoupení v rámci Českého Slavíka 21 u mnohých z Vás vyvolalo pocit sounáležitosti, u některých ovšem i zásadní nesouhlas nebo pochybnosti. Za normálních okolností by takový projev na kulturní akci nezazněl. Bohužel se však nyní rozhoduje o naší budoucnosti a apel na širokou veřejnost považuji za projev vlastní zodpovědnosti. Zejména přítomné umělce žádám tímto o pochopení. Nemohl jsem mlčet,” napsal na svůj facebookový účet Janeček.

Nepovažuji se za spasitele

V příspěvku zareagoval také na to, že ho někteří lidé považují za ‚spasitele’, avšak v negativním slova smyslu. „Nestavím se do této role. Mým cílem je probudit společnost z letargie, upozornit na plíživé totalitní tendence a velkou hrozbu ztráty svobody. Přál bych si, aby bojovníkem za svobodu byl každý z nás,” doplnil.

„Moje vize je žít v pravdě, bez pokrytectví. Jsem otevřený a říkám jen to, čemu opravdu věřím. Jsem si vědom, že riskuji svůj mediální obraz, rozhodl jsem se však podle svého vnitřního přesvědčení, abych vyvolal diskuzi v zájmu ochrany našich dětí a svobodné společnosti,” napsal dále Janeček a uvedl, že svého projevu rozhodně nelituje.

Související články

Další články