Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Jana přišla na gynekologii do Prahy, natáčeli si její intimní partie: O ničem jsem nevěděla, líčí zděšeně

Jana přišla na gynekologii do Prahy, natáčeli si její intimní partie: O ničem jsem nevěděla, líčí zděšeně
Zdroj: Pixabay
skandál
Slovenka dorazila do Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze na zákrok, který si měl tým chirurgů natáčet. Podle výpovědi si je jistá, že ji dopředu nikdo neinformoval, ale ÚPMD tvrdí, že o tom pacientka věděla. Tak či onak se zdá právníkovi paní Jany celá záležitost neetická a možná i protizákonná.

Paní Jana, jak jí nazývá TN.cz, dorazila v roce 2013 do Česka za účelem podstoupení gynekologického zákroku, který se na Slovensku nezdařil. Pro operaci si vybrala Ústav pro péči o matku a dítě v Praze, kde jí po zákroku lékař oznámil, že z něj byl pořízen záznam, kde jsou vidět i intimní partie.

"Dopředu jsem o ničem takovém nevěděla, kdyby mi to řekli předem, že chtějí záznam pořizovat, tak bych jim poděkovala a odjela," uvedla pro TN.cz. Ptala se doktora, proč si záznam pořídil, načež jí měl odpovědět, že se tak rozhodl. Podle její výpovědi jí lékař nedal žádný rozumný důvod. Kdyby se jí navíc někdo dopředu zeptal, operaci by nepodstoupila.

Nahrávka byla pod jménem a rodným číslem

S nemocnicí se chce dohodnout na tom, aby nahrávku smazali, anonymizovali či vztah mezi ní a institucí smluvně ošetřili. Zatím se však nedaří. Paní Jana se nakonec dostala i k nahrávce, kterou od svého ošetřujícího lékaře dostala, když dorazil na Slovensko na konferenci.

"To jsem skoro odpadla. Stáhl mi to z notebooku na USB disk. K nahrávce bylo připojené moje jméno a moje rodné číslo a on to měl jen tak v notebooku," vypověděla zhrozená Slovenka. ÚPMD si však stojí za tím, že pacientku o pořízení záznamu včas informovali a ona s ním souhlasila. "Pacientka byla předem informována o zákroku a souhlasila s ním. Informovaný souhlas je součástí zdravotnické dokumentace," uvedl advokát ústavu Petr Šustek.

Nemocnice podle právníka zvolila špatný postup

Novou byl navíc osloven advokát Pavel Kolesár, podle kterého si nemocnice jen tak nemohou pořizovat záznamy operací. Když k tomu má dojít, pacient to musí vědět dopředu. Jde to například ve chvíli, kdy se jedná o náročný zákrok, u kterého se dá později vidět, jak byla operace provedena a zda to bylo správně.

V druhém případě jde o pedagogicko-studijní záznam, kdy musí pacient dát souhlas s jeho pořízením. "V tomto případě by se také mohly použít jen anonymizované detaily. Postup, kdy by se nahrávka objevila na nějakém soukromém počítači nehledě na souhlas, je absolutně vyloučená," vysvětlil Kolesár.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy