Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Jana Maláčová pro eXtra: S Babišem máme podobné charaktery, říká ministryně

Jana Maláčová: S Babišem máme podobné charaktery
Zdroj: Profimedia
+ Další 2 fotografie
Volby 2021

Přestože Jana Maláčová není předsedkyní ČSSD, stala se v předvolební kampani nejviditelnější tváří sociálních demokratů a zastínila i šéfa Jana Hamáčka. Jak ale uvedla v rozhovoru pro eXtra.cz, o jeho pozici nestojí, prioritou je pro ni obhájit post ministryně práce a sociálních věcí. Rozpovídala se také o tom, co má do budoucna v plánu, jak by podle ní mělo vypadat zdanění bytů či důchodová reforma. Mimo jiné se také vyjádřila k tomu, jak jí seděla spolupráce s premiérem Andrejem Babišem (ANO).

V předvolebních průzkumech se ČSSD pohybuje na hraně pěti procent. Věříte, že zvrátíte nepříznivé prognózy?

Jsem si naprosto jistá, že se do Sněmovny dostaneme a upozorňuji, že máme ve všech posledních volebních průzkumech potenciál kolem 10 procent. Budeme tedy dělat to, co doteď. Máme perfektní výsledky, všechno, co jsme lidem slíbili, jsme splnili. Pracovali jsme pro všechny skupiny, které jsou v ČR důležité, od sociálně slabých, přes živnostníky po důchodce. Jsem každý den mezi lidmi, teď jsme vydali druhý díl Husté dvojky a já si myslím, že všechno jde tak, jak má.

Předvolební rozhovory eXtra.cz

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, které proběhnou 8. a 9. října 2021, rozhodnou o směřování naší země v dalších čtyřech letech. Předvolební kampaně vstoupily do horké fáze - vládnoucí strana chce za Česko bojovat do roztrhání těla, opozice mluví o zemi zdevastované předchozím vládnutím ANO. Redakce eXtra.cz před volbami připravila sérii rozhovorů s lídry jednotlivých stran i výraznými osobnostmi politické scény.

LÍDŘI POLITICKÝCH STRAN

Andrej Babiš (ANO): Útoky vůči Pirátům mi vyčítají i kolegové

Ivan Bartoš (Piráti): Babiš hraje o všechno, může skončit za mřížemi!

Vít Rakušan (STAN): Nepanikaříme. Věřím, že volby vyhrajeme, říká suverénně

Marian Jurečka (KDU-ČSL): Deficit rozpočtu je šílený, budou to platit ještě naše vnoučata

Markéta Pekarová Adamová (TOP 09): O spolupráci s ANO bychom neuvažovali ani bez Babiše

OSOBNOSTI POLITICKÉ SCÉNY

Miroslav Kalousek: Letos je poslední možnost, jak něco změnit, jinak babišismus nevymýtíme

Miroslava Němcová: Komunikace Hradu je otřesná, Zemana drží ve funkci ješitnost a touha po pomstě

Jana Černochová: Vojenský zásah v Afghánistánu by byla chyba. Tyhle země budeme potřebovat

Jan Skopeček: Návrh rozpočtu je nemyslitelný, Schillerová se chová jako účetní

Alena Schillerová: Babišovi věřím. Úřady prověří, zda porušil zákon

Jana Maláčová: S Babišem máme podobné charaktery

Petr Pavel: Politici v současné kampani nenabízí řešení současných problémů

Když už zmiňujete Hustou dvojku, nedá mi to, ale musím se na ni zeptat. První díl sklidil poměrně velký výsměch za přehnaně teatrální výstup zejména Matěje Stropnického. Nemyslíte, že vám taková reklama spíš škodí?

Já vím, že to lidé kritizují a že je to provokuje, ale to má provokovat. Nejsem odborník na PR, ale říká se, že o čem se mluví, to je relevantní. My se snažíme Hustou dvojkou nastolovat zásadní témata. Podle mě, kdybychom neudělali video k bydlení, tak to snad ani v kampani nepadne, přitom je to věc, která lidi nejvíce děsí. Jestli se něco zásadně nezmění, tak mladí lidé nedosáhnou na své bydlení. A my ten plán máme. Já chci, aby každý, kdo pracuje, měl šanci na vlastní byt nebo domeček. Dalším tématem jsou důchody. ODS straší, že nebude na důchody, protože to chtějí rozdat bankám a investičním fondům, místo toho, aby banky zdanili. Ten žánr videí je vědomě provokativní, protože by si toho jinak nikdo nevšiml.

V předvolební kampani jste zastínila předsedu Jana Hamáčka. Jak si vaši voliči mají vysvětlit, že jste teď tváří ČSSD?

Předseda je tváří ČSSD. Viděl jste jeho krásný volební klip? Já mám velký úkol udělat dobrý výsledek, proto jsem se do toho tak rychle vložila. Moje role byla vždycky daná, vždy byla silná, protože jsem ministryní práce a sociálních věcí. Mám za sebou díky ČSSD velké množství úspěchů, sociální demokracie je naše vlajková loď a já mám v Praze velmi těžký úkol.

Máte ambice usilovat o post předsedkyně?

To přeci vůbec není na stole. Já nevím, co bude, teď je důležité udělat co nejlepší výsledek ve volbách.

ČSSD má za sebou osm let spolupráce s hnutím ANO. Zopakovala byste si ji?

Nelíbí se mi, jak si všichni rozdávají funkce a řeší s kým půjdou do vlády. Stejně tak se mi nelíbí, jak si třeba Piráti už před půl rokem vybírali kanceláře. Otevřeně ale říkám, že do vlády nikdy nepůjdeme s ODS. O spolupráci s ANO bude rozhodovat členská základna ČSSD. Myslím si ale, že premiérovo hnutí chce jít do vlády s ODS. Myslím, že už to mají připravené.

Vždyť ODS se proti tomu důrazně vymezila, předseda Petr Fiala to říká prakticky v každém rozhovoru...

Jsem si tím naprosto jistá. Všichni to říkají, mám to zaručené od svých zdrojů, kterým důvěřuji, zaznívá to otevřeně od představitelů hnutí ANO i ODS. Myslím si, že o to usilují a je to vysněná koalice. Po volbách bývá často spousta věcí jinak a sliby jsou velmi rychle zapomenuty. Vypráví se pak už jen příběh, proč je to všechno jinak.

Jak zpětně hodnotíte spolupráci s hnutím ANO a Andrejem Babišem?

Spolupráce nebyla jednoduchá. Použila bych výraz „bylo to peklo, ale nelituji“. Počítá se výsledek, a z pohledu výsledku jsme jako sociální demokracie odvedli extrémně velký kus práce. Všechno ostatní je méně podstatné. Konkrétně s panem Babišem jsme spolu vždycky hodně intenzivně komunikovali, máme podobné charaktery, jsme oba velmi emotivní. Velmi si zakládám na tom, že přesně vím, co chci a mám to velmi dobře zdůvodněné a nedělám to proto, že by mi to něco přinášelo, ale protože si myslím, že je to správná sociální politika. Na vládě mě vždycky zaujalo to, že paní ministryně Schillerová nikdy nepochopila, že je něco správně, zatímco pan Babiš okamžitě. Takže vždycky byla velká část ministrů za ANO proti a premiér řekl tohle je správně věc, tohle schválíme.

Takhle to vypadá, že si spolupráci s Babišem pochvalujete. Nevadí vám ale, že je podle evropského auditu ve střetu zájmů a nově má na krku kauzu s offshorovými firmami ?

Já to říkám dlouhodobě, že je premiér ve střetu zájmů a vadí mi to. Akceptuji ale politickou realitu, že lidé chtějí, aby se pracovalo v jejich prospěch a neřešily se tyhle věci. Premiér prostě řekl, že neodstoupí a že se bude bránit soudní cestou. Já ze své perspektivy udělala, co jsem mohla. Zajistila jsem, aby na MPSV nemohl čerpat dotace Agrofert a jeho střežené firmy. V tuto chvíli si ale myslím, že to hlavní téma je úplně jiné, a to jak zlepšit lidem život.

Netajíte se tím, že se inspirujete na západě, konkrétně třeba v Německu a částečně v Anglii. Neděsí vás ale úzká vazba Babiše na premiéra Viktora Orbána, který v Maďarsku podkopává právní stát?

Rozdíl mezi Orbánem a Babišem je, že pan Orbán má velmi silnou ideologii, kterou už velmi dlouhou dobu prosazuje. Za hnutí ANO není žádná ideologie, bez ohledu na to, co si o něm myslím.

Co si o něm myslíte?

Nehodnotím. Já jsem sociální demokratka a vidím zase věci jinak. Práce je pro lidi důležitá, ale stejně tak i rodina. Myslím, že lidé by měli spolupracovat a stát by měl garantovat životní jistoty lidem.

Pojďme tedy k rozpočtu na příští rok, který je kvůli vysokému schodku ostře kritizovaný opozicí. Jak se k tomu stavíte vy?

Myslím, že ministryně financí neudělala nic pro to, abychom měli příjmy do státního rozpočtu, proto je ten schodek tak vysoký. Na můj vkus se málo investuje do lidí. Jsou tam také podseknuté sociální služby, což mi vadí jako ministryni sociálních věcí.

Naznačujete, že problémem jsou příjmy. Kde ale chcete brát?

ČSSD má velmi podrobný plán na to, kde ty příjmy vzít. Jde o zdanění super bohatých lidí a nadnárodních velkých firem, jednoduše řečeno. Já bych chtěla, aby daň z příjmů fyzických osob zůstala na 15 procentech a zvyšovala se až od trojnásobku průměrné mzdy, tedy od nějakých 110 000 Kč. To samé bych udělala u daně z příjmu právnických osob. Věřím, že čím jste větší, tím máte ten život jednodušší a my potřebujeme ty rozdíly vyrovnávat. Daně nejsou nikdy dobrovolná věc.

Kromě většího zdanění bohatých lidí a firem chcete pokutovat i za prázdné byty...

Pokud budete mít byt, který bude 6 měsíců prázdný, tak zaplatíte pokutu, protože v bytech se má bydlet. V Praze je 70 tisíc bytů, kde není nikdo hlášený a nikdo tam nebydlí a důsledek je, že normální lidé, kteří pracují, nemají na bydlení. Bavíme se o tom, že investor nakoupí byty a nic se v nich neděje. Je to bohužel jedna z nejvýhodnějších investic současnosti.

Podle čeho chcete zjišťovat, jestli jsou byty obydlené nebo ne?

My bychom chtěli jít tou cestou trvalého bydliště. Systémově je to tak i na západě. Pokud má rodina dva byty pro děti nebo po babičce, který si chtějí zajistit na stáří, tak o těchto bytech se nebavíme. Bavíme se o spekulantech a investorech, kteří nakoupí desítky nebo stovky bytů. Nikdo ale nechce poškozovat soukromé vlastnictví, nebo poškozovat obyčejné lidi. Chtěli bychom to udělat od 4 bytů.

Dostupnost bydlení je v Česku obecně velký problém. Nájmy bytů jsou ve srovnání s okolními zeměmi a s ohledem na průměrný plat extrémně vysoké, stejně tak ceny nemovitostí. Jak se dá tato krize vyřešit?

Je důležité zřídit státní bytový fond, který začne byty na trhu skupovat. Důležité je také alespoň 10 000 bytů ročně stavět. V důsledku toho bude mít stát nějaké množství státních bytů a dá do trhu konkurenci. Začne tyto prostory pronajímat seniorům, sociálně slabým, státním zaměstnancům, mladým, za regulované nájemné. Postupně se těmi státními byty začnou nahrazovat dávky na bydlení – to je první krok. Pak chceme zrychlit a zlevnit výstavbu, což je přes tzv. družstevní bydlení. A jak už jsem zmiňovala, je potřeba zatlačit na investory. Je také potřeba regulovat Airbnb, které je velkým problémem zejména v Praze.

Když už mluvíte o Airbnb, jak ho hodláte regulovat?

My jsme předložili příslušný zákon, o kterém se ale nehlasovalo. Ustoupilo to kvůli tomu, že během pandemie utrpěl cestovní ruch a existují obavy, že omezení Airbnb by se situace hůř zahojila. Já si ale myslím, že turisté mají být v hotelech, máme jich tady dost a krachují nám. Byty mají být na bydlení pro lidi, kteří tu žijí.

Využila jste někdy Airbnb?

Použila na chatu u moře, což mi přijde v pořádku. Já žiji na Praze 1, kdy kolem nás jsou všude byty Airbnb a to bych nikomu nepřála. Prakticky každý den se z nich ozývala nekonečná párty a vy s tím nic neuděláte.


Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad

Související články

Další články

Nejnovější kauzy