Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Počasí Extra Host (pořad) MasterChef Česko 2020 SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Jana Brejchová slaví 80. narozeniny: Česká Bardotka se k herectví dostala oklikou

Zdroj: reprofoto youtube.com
+ Další 2 fotografie
kulatiny
Herečka Jana Brejchová, přezdívaná česká Bardotka, slaví osmdesátiny. Osobitá a nenapodobitelná česká herečka, která dobyla nejedno mužské srdce a je držitelkou Českého lva za dlouholetý umělecký přínos českému filmu, má dnes trápení se zdravotními problémy.

Jana Brejchová se narodila 20. ledna 1940 v Praze. Byla vdaná za filmového režiséra Miloše Formana a později i za herce Vlastimila Brodského. S ním má dceru, též herečku, Terezu Brodskou, která do povědomí diváků vešla několikaletým účinkováním v seriálu Ulice nebo filmem Konec básníků v Čechách. Se svojí matkou se objevila například ve filmu Má je pomsta nebo Citlivá místa či Vlastně se nic nestalo. Jana Brejchová žila bouřlivý soukromý život, který sdílela například s Jaromírem Hanzlíkem, německým hercem Ulrichem Theinem nebo Jiřím Zahajským. Ale jak sama říkala, na muže měla vždycky štěstí.

Původně byla Brejchová písařkou a sekretářkou, nakonec ale hrála ve více než sedmdesáti filmech. Své začátky si odbyla ve snímku Olověný chléb, tři roky poté hrála ve filmu Vlčí jáma, načež se stala nejobsazovanější herečkou své generace. Točila i několik filmů ročně. Mezi její nejslavnější snímky patří Vyšší princip, Noc na Karlštejně, Za trnkovým keřem a posledním byl film Kráska v nesnázích, kde si v roli Zdeny zahrála po boku Josefa Abrháma, Ani Geislerové nebo Emílie Vašáryové.

V sedmdesátých letech hrála také na divadelních prknech, jako trémistka se ale k představením dlouho přemlouvala. Vidět ji bylo možné například v Divadle U Hasičů (Čtyři pokoje do zahrady, Hřbitov slonů, Koktejl), představení agentury Harlekýn Víš přece, že neslyším, když teče voda či také v Divadle Ungelt, Divadle E. F. Buriana a Divadle S. K. Neumanna.

Podlomené zdraví a vztah se sestrou

V současnosti trápí Janu Brejchovou zdravotní problémy, kdy je po pádu v roce 2013 stále v rekonvalescenci v léčebně dlouhodobě nemocných v pražském Motole. Kromě zdraví ji ale trápí i vypjatý vztah s o šest let mladší sestrou Hanou Brejchovou.

Související články

Další články