Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Jana Brejchová má 82: Se sestrou se rozhádala, poslední roky už jen trpí

Herečka Jana Brejchová ve filmu Citlivá místa.
Zdroj: Se souhlasem České televize
+ Dalších 11 fotografií
NAROZENINY

Když se řekne česká Brigitte Bardot, většině z nás se hned vybaví jméno legendární herečky Jany Brejchové. Právě ta slaví 20. ledna 82 let. Neoslaví je však nijak výjimečně, už několikátý rok totiž pobývá v pražské LDN s degenerativním onemocněním mozku. Pojďme si připomenout její největší role.

Herečka Jana Brejchová nezahálela a ve světě filmu se objevila už ve svých třinácti letech. Její první role přišla ve snímku Olověný chléb, kde ztvárnila holčičku Píďalku. Herectví ale Jana vůbec nestudovala - její první profese byla písařka a později povýšila na sekretářku.

Životní role Jany Brejchové

V té době už se jí hrnuly další a další role, a tak se svým zaměstnáním sekla a naplno se začala věnovat herectví. Janě se dařilo ve všech žánrech a kamera ji zbožňovala, nejen díky její kráse, ale i díky jejímu velkému hereckému talentu.

Zahrála si ve filmech Vlčí jáma, Vyšší princip, Mladý muž a bílá velryba, Baron Prášil nebo legendární muzikálové komedii Noc na Karlštejně. To je však jen malý výčet filmů, ve kterých se blonďatá kráska objevila.

Z filmu přesedlala i na divadelní pódia. Chvíli jí však trvalo, než překonala trému, která ji před divadlem nějakou dobu brzdila.

Muži Jany Brejchové

Hodně zajímavý byl i její milostný život, ve kterém se protočila řada slavných mužů. Začalo to režisérem Milošem Formanem, čímž zároveň odstartovalo rozkmotření se sestrou Hanou. Ta se totiž stala hvězdou Formanova snímku Lásky jedné plavovlásky, což podle dostupných informací Jana Brejchová nedokázala překousnout. K tomu všemu byla i přesvědčena, že její sestra má s Formanem poměr.

Hana Brejchová se však zapřisáhla, že s Formanem nic neměla a že byli pouze přátelé. Dodnes spolu ale obě sestry nekomunikují a pokusy o odpuštění byly vždy marné.

Dalším slavným manželem Jany Brejchové po Miloši Formanovi byl herec Vlastimil Brodský, se kterým byla dlouhých sedmnáct let a má s ním dceru Terezu Brodskou.

Vztah poté udržovala i s hercem Jaromírem Hanzlíkem a jejím posledním manželem se stal Jiří Zahajský, v němž Brejchová našla to, co hledala. Doufala, že spolu zestárnou, jenže osud tomu chtěl jinak. Zahajský v roce 2007 zemřel na rakovinu prostaty a Brejchové se zhroutil svět.

Jana Brejchová trpí

Ovšem i ji samotnou potkal krutý osud. Lékaři Janě Brejchové totiž zjistili degenerativní onemocnění mozku, při němž jí ubývá bílá hmota mozková. Stav už je to nevratný a bohužel se bude zhoršovat. „Maminka je ležák, vlastně pořád leží a jen kouká. Už nevnímá okolní svět. Má neurologický nález na mozku a na to žádné léky neexistují. Nikdy se to nezlepší, už se to může jen zhoršit. Je hrozné vidět takto maminku, ale pořád si říkám, že tolik lidí je na světě nemocných, že není jediná. Musíme to brát tak, že je to život,“ svěřila se herečka Tereza Brodská portálu expres.cz.


Související články

Další články

Nejnovější kauzy