Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Jana Andresíková by slavila 80: Jednoho manžela zdědila Kubišová, druhý si prostřelil hlavu

Jana Andresíková a Jiří Lábus spolu měli řadu záběrů.
Zdroj: Se souhlasem ČT
+ Další fotografie
VÝROČÍ NAROZENÍ
Známá česká herečka Jana Andresíková si diváky získala především svou rolí v Arabele. Její život však jako z pohádky rozhodně nevypadal. Trpěla depresemi, tragicky přišla o manžela, sužovaly ji nejrůznější nemoci a myslela i na sebevraždu. Nakonec ji v 79 letech o život připravil koronavirus.

Jana Andresíková, která se narodila v Kroměříži, by v těchto dnech oslavila kulaté osmdesáté narozeniny. Studovala pedagogiku, kterou pak doplnila herectvím. Poté z rodné Kroměříže odcestovala do Prahy, kde získala i své první profesionální angažmá.

Jana Andresíková v Arabele

Jejím prvním působištěm bylo avantgardní divadlo Maringotka, poté byla členkou Divadla Za branou a pak působila jako herečka na volné noze. Dařilo se jí také před televizními kamerami a na kontě má řadu natočených filmů i seriálů.

Lidé si oblíbenou herečku mohou pamatovat především jako čarodějnici z Arabely Potom se objevila například v seriálu Svatby v Benátkách či v Kameňáku Jana Andresíková se však proslavila i svým hlasem, který propůjčila Whoopi Goldberg a v roce 2010 získala i Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu. Kromě těchto uměleckých angažmá vyučovala i na DAMU.

Jana Andresíková tragicky přišla o manžela

V osobním životě už to ale herečka měla o dost složitější. Zamilovala se do režiséra Jana Moravce, kterého si vzala za manžela a porodila mu dceru Michaelu. Jejich manželství však po dvou letech zkrachovalo a Janovou druhou ženou se stala Marta Kubišová

Andresíkovou také trápily zdravotní problémy, které odstartovala autonehoda, při níž si poškodila páteř. Dlouho pak nevěděla, zda ještě vůbec bude moci chodit, a navíc jí zůstala jedna noha kratší. Nakonec se dala dohromady, jenže přišla další rána – sebevražda druhého manžela, který si prostřelil hlavu v jejich společném bytě.

Jana Andresíková trpěla

Nakonec se zvládla vrátit i před kameru, jenže závěr jejího života už byl složitý. Nejenže trpěla dlouho depresemi, a dokonce uvažovala i o sebevraždě, ale ke konci svého života bojovala i s Alzheimerovou chorobou, dostala infarkt, a také mrtvici. „Neuměla hospodařit s penězi a najednou neznala jejich hodnotu. Každý ji mohl lehce ošulit,“ řekl pro Aha! hereččin manažer René Kekely. Nakonec Andresíková skončila v domově seniorů, kde si zlomila krček v noze a znovu musela na vozík. Zemřela loni v říjnu, kdy ji skolil zánět plic spojený s koronavirem

Královna kabelek a šátečků Alena Schillerová: Když vidím staré fotky, šla bych se zastřelit

Související články

Další články

Nejnovější kauzy