Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Jan Přeučil slaví 85 let: Svou ženu Štěpánku Haničincovou našel mrtvou v kuchyni

Jan Přeučil a jeho pověstný klobouk.
Zdroj: Profimedia
+ Další 3 fotografie
NAROZENINY

Herec, rétor a také kantor Jan Přeučil slaví polokulaté 85. narozeniny. Je před ním však ještě dlouhá cesta, protože si naplánoval, že tady na tomto světě bude ještě dalších téměř dvacet let. Po boku mu stojí první Popelka Eva Hrušková, se kterou si užívá krásný život. Ten si Přeučil zaslouží, protože si toho vytrpěl už dost.

Herec Jan Přeučil je rodák z Pardubic a na své dětství nemá moc hezké vzpomínky. Jeho tatínek, který se kamarádil s Janem Masarykem, byl totiž odsouzen na doživotí. „Můj tatínek byl v procesu s Miladou Horákovou odsouzen na doživotí. Když se po čtrnácti letech vrátil ze zoufalého bolševického kriminálu, pořád byl plný aktivity a energie. Vězení ho nezlomilo, stále něco dělal a dožil se 88 let,“ svěřil se Přeučil v rozhovoru pro eXtra.cz.

Role Jana Přeučila

Jan Přeučil musel nejprve vystudovat učební obor dřevomodelář, což byla jakási snaha o politickou převýchovu. On však toužil po něčem jiném, nevzdal se a vystudoval večerně gymnázium a po maturitě se přihlásil na DAMU. Jakmile studium dokončil, jeho kroky vedly na divadelní prkna. Stal se členem činohry Divadla Na zábradlí, kde zůstal dlouhých třiatřicet let. Během této doby se stal i šéfem činohry. Poté už byl na volné noze a občas hostoval třeba v Hudebním divadle Karlín.

Jan Přeučil, který je milovníkem klobouků, se proslavil nejen díky divadelním rolím, ale také těm filmovýcm či televizním. Většinou sice ztvárnil negativní postavy, ale to mu nevadilo. Diváci ho mohli vidět například ve snímcích Čtyři vraždy stačí, drahoušku, Zítra vstanu a opařím se čajem, Jak básníci přicházejí o iluze či Smrt krásných srnců a desíítkách dalších.

Na poli divadla a televize se mu velmi dařilo, stejně tak vynikal i jako dabér a své zkušenosti předával studentům jako lektor na DAMU. Mezi jeho žáky patřili například Ivana Chýlková, Karel Roden nebo Eva Holubová. Momentálně vyučuje na Akademii umění v Banské Bystrici.

Jan Přeučil přišel o manželku

V osobním životě ale Jan Přeučil schytal hned několik krutých ran osudu. Po odsouzení otce na něj čekala i smrt první manželky, herečky Štěpánky Haničincové. Bylo to na konci devadesátých let, kdy svou ženu našel ležet bezvládně u okna v kuchyni.

Pro Přeučila to byl velký šok. Svěřil se s tím, že jeho žena trpěla depresemi a propadla alkoholu. To se jí stalo osudným. "Trpěla depresemi, k tomu se přidal alkohol. Proto upadla na topení,“ vzpomínal pro eXtra.cz.

Utěšit ho přišla sousedka, herečka Eva Hrušková. Byli spolu čím dál častěji a nakonec se vzali. Manželé jsou spolu šťastní a jsou si stále velkou oporou.

Jan Přeučil chce žít do 104 let

Janu Přeučilovi je už 85 let, do důchodu se ale nechystá. Možná to je i proto, že má v plánu žít až do svých 104 let. „Dlouhověkost mám trochu v genech, prakticky všichni Přeučilové se dožili přes devadesát. Sám mám naplánováno tu být do svých 104 let,“ usmál se.

Se svou ženou se drží jednoho citátu: „Umění života spočívá v tom, uvědomovat si krásu všedního dne,“ uvedl Přeučil pro web novinky.cz. Přesně to také se svou manželkou dělají a společně si užívají naprosto každého okamžiku jak v profesním, tak i osobním životě. Možná i tenhle pozitivní přístup bude tím správným receptem na dlouhověkost.

Vítěz Survivoru Tomáš Weimann: Lásku hledá marně. Přiznal, proč to nevyšlo se Žanetou

Související články

Další články

Nejnovější kauzy