Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Jan Přeučil slaví 84: Zavzpomínal na tragicky zesnulou první ženu Štěpánku Haničincovou

Jan Přeučil se umí radovat z maličkostí.
Zdroj: Profimedia
+ Další fotografie
NAROZENINY
Herecký bard a vážený rétor Jan Přeučil sfoukává na dortu pomyslných 84 svíček. Má za sebou pohnutý život, včetně dětství a mládí poznamenaného žalářem pro tatínka, který byl v procesu s Miladou Horákovou odsouzen na doživotí. Jak na tu dobu Přeučil vzpomíná a co plánuje do budoucna?

Jan Přeučil plánuje přežít stovku

„Čtyřka je moje šťastné herecké číslo, od toho se to celé odráží. Ale jinak nebilancuji. Myslím spíš než na minulost na budoucnost, s Evičkou (manželka Eva Hrušková – pozn. red.) si užíváme každou chvíli. Jak říkal Ota Pavel, že je důležité uvědomovat si a prožívat každý okamžik života. Nejde si myslet, že někdy v budoucnu přijde to pravé. To možná prožíváme právě teď,“ řekl eXtra.cz oslavenec Jan Přeučil

„Dlouhověkost mám trochu v genech, prakticky všichni Přeučilové se dožili přes devadesát. Sám mám naplánováno tu být do svých 104 let,“ směje se herec, jehož učily takové kapacity jako Karel Höger nebo Radovan Lukavský A právě ten může za to, že mladý Jeník mohl vůbec nastoupit na DAMU, komunisté mu v tom do té doby bránili.

Otce mu odsoudili na doživotí

„Můj tatínek byl v procesu s Miladou Horákovou odsouzen na doživotí. Když se po čtrnácti letech vrátil ze zoufalého bolševického kriminálu, pořád byl plný aktivity a energie. Vězení ho nezlomilo, stále něco dělal a dožil se 88 let. Zemřel před 24 lety,“ pronáší Jan Přeučil obdivně o svém tátovi, který byl osobním kamarádem Jana Masaryka a psal si i dopisy s Winstonem Churchillem Ty ale shořely při požáru, při němž zahynul i František Přeučil. Na vině byla vadná elektroinstalace.

„Nedávno jsem si kvůli přípravě knihy, kterou dva novináři chystají k mým kulatinám příští rok, četl dopisy, které nám se sestrou Martou otec posílal z vězení. Jednou za měsíc mohl psát patnáct minut. V podstatě nás přes ta psaní vychovával. Když jsem se dostal na DAMU, popisoval mi, co herecká profese obnáší, co by člověk měl dělat, aby si zachoval charakter a gentlemanství. Sám byl vášnivý ochotník, zasloužil se o divadlo. Když jsem to teď četl, tekly mi slzy z očí proudem. Byla to dojemná a krásná lidská slova,“ vypráví kumštýř, pro něhož byl tatínek velkým vzorem.

Největší chyba života

Asi není divu, že muž, který byl v padesátých letech trestán za údajné otcovy prohřešky, nakonec po nátlaku skončil ve straně.

„Doba byla těžká. Řadě lidí komunisté zlomili charakter. Jeden z mála mých životních omylů bylo to, že jsem vstoupil do KSČ Bylo mi tehdy ale řečeno, že když tam budu, můžu leccos změnit a obhájit. Díky tomu jsem se stal šéfem činohry Divadla Na Zábradlí. Hráli jsme hry, které potají překládal Josef Topol, mohli u nás režírovat lidé, kteří za to stáli. Naše divadlo bylo jakýmsi ostrovem svobody ve zrůdném režimu. Snažili jsme se do podtextů dostávat myšlenky, atmosféru a pocity, o kterých si špitali jen doma. Proto byla ta scéna tak populární,“ vzpomíná.

Smrt Štěpánky Haničincové

Jedny z nejhorších chvil svého života prožil 27. 10. 1999, když ve svém vinohradské bytě našel mrtvou první ženu Štěpánku Haničincovou Ležela bezvládně u okna v kuchyni, pro Přeučila bylo strašné takhle o ni přijít.

„Trpěla depresemi, k tomu se přidal alkohol. Proto upadla na topení,“ vzpomíná. Utěšit ho přišla sousedka Eva Hrušková (68), o pět let později se vzali a jsou spolu dodnes šťastní.

Divadlo už mu chybí

A jak Přeučil snáší pandemickou dobu, kdy jsou zavřená divadla?

„Už se těším, až nám je zase otevřou. Diváci mi pochopitelně chybí. A mrzí mě, že nemohu chodit plavat. Je to moje velká radost a štěstí. Jako starší dorostenec jsem byl devátý v republice na dvě stě metrů stylem prsa. Ale u nás na Vinohradech aspoň využívám nordic walking. Mám tu trasu asi dva a půl kilometru, chodím ji dvakrát, třikrát denně, je to ohromně osvěžující. Už jsem tím profláklý, takže mě zdraví i policisté, když jedou okolo,“ dodal herec.

Související články

Další články