Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

Jan Pirk o koronaviru: Ve Švédsku jsou teď vysmátí, u nás jen lidi zemřou později

Jan Pirk
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 4 fotografie
exkluzivně
Není v České republice mnoho doktorů, kteří by měli mezi širokou veřejností takový respekt jako přednosta kardiocentra IKEM Jan Pirk (72). Ten dlouhodobě kritizuje opatření vlády proti koronaviru a brojí za cílené promoření obyvatel.

Jan Pirk: Došlo na moje slova

Profesor Jan Pirk už na otázky ohledně koronaviru příliš odpovídat nechtěl, nakonec se ale přece jen s naší redakcí podělil o pár svých zajímavých poznatků.

„Bohužel došlo na moje slova, která jsem vyslovil už v březnu a za něž mě strašně znectili. Pokud už tu ten virus je a není očkovací látka, není jiná možnost než to prodělat. Jinou imunitu nemůžeme získat,“ řekl eXtra.cz lékařskými tituly ověnčený Jan Pirk.

Opatření úmrtnost jen zbrzdí

Současnou situaci v České republice, kdy každý den padají rekordy v počtu nově nakažených, vnímá jednoznačně.

„Sklízíme, co jsme zaseli. Ve Švédsku to byl malér, v New Yorku také, ale teď jsou vysmátí. Jsou promoření. Je pravda, že v New Yorku to tehdy bylo těžké. Bohužel se v takové chvíli stane, že ohrožení lidé zemřou. U nás (kde se promoření bráníme - pozn. red.) zkrátka zemřou jen o tři měsíce později. Ale hospodářský dopad u nás bude desetkrát horší než tam. U nás bude krize trvat rok, zatímco tam trvala jen chvíli,“ myslí si uznávaný lékař.

Protilátky po prodělání koronaviru

Někteří lidé promořování odmítají s tím, že po prodělání koronaviru protilátky nezůstanou dlouho v těle, takže by nám promořování obyvatelstva proti přetížení zdravotnického systému stejně nepomohlo. To však zkušený kardiochirurg, který má za sebou tisíce operací srdce včetně unikátních transplantací, nekompromisně odmítá.

„To může říci jen nezasvěcený hlupák. Protilátky samozřejmě nezůstanou, když už člověk nemá infekci. Máme ale imunitu krátkodobou látkovou a buněčnou, která je dlouhodobá. Látková se objeví v okamžiku, kdy proděláváte infekci, nějakou dobu přetrvává, a pak vymizí. Proč by ji člověk dál produkoval, když mu nic není? T-lymfocyty už ale mají obtisknutou RNA viru či bakterie a když se znovu objeví, opět zprostředkují výrobu protilátek. Nechápu, proč tohle nikdo neřekne,“ dodal profesor Jan Pirk.

Související články

Další články