Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023

Jan Koller - Příběh obyčejného kluka: Film o legendárním fotbalistovi míří v únoru do kin

Jan Koller - Příběh obyčejného kluka: Film o legendárním fotbalistovi míří v únoru do kin
Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 6 fotografií
Film

Film Petra Větrovského o legendárním českém fotbalistovi uvedou tuzemská kina od 3. února pod názvem Jan Koller - Příběh obyčejného kluka. Česká televize připravuje vysílání snímku na podzim při příležitosti letošního fotbalového mistrovství v Kataru. Na filmu spolupracoval i Kollerův bývalý klub Borussia Dortmund. Větrovský nenatočil snímek pouze o kopané, přestože se v něm objeví řada domácích a světových fotbalových hvězd, ale i o soukromém životě Jana Kollera (48), který se z amatéra stal fotbalistou světové úrovně. Novináře o tom dnes informoval režisér a producent Větrovský.

Fotbalová legenda

"Diváci se mohou těšit na můj příběh, který je neobvyklý, protože jsem šel jinou cestou než spousta dalších kolegů hráčů. Takže je to spíše takový návod pro začínající fotbalisty, že není třeba se vzdávat, musí se bojovat a jít si za svým snem," řekl ČTK Koller. Pražský rodák začínal s fotbalem jako brankář v jihočeské Smetanově Lhotě, v roce 1994 si ho z divizního Milevska už jako útočníka nečekaně vytáhla Sparta.

Velkolepé natáčení

Filmaři natáčeli v šesti evropských zemích a podle Větrovského se všude setkávali s velkým respektem vůči Kollerovi. "Vedeme jednání o různých formách uvedení filmu v Německu nebo Rakousku, po podobných sportovních dokumentech je hlad," uvedl Větrovský, bývalý funkcionář klubu 1.FK Příbram. Ve filmu se objeví mnoho Kollerových spoluhráčů, například Tomáš Galásek (48), Pavel Nedvěd (49), Tomáš Rosický (40), Petr Čech (39), Karel Poborský (49) a další. Větrovský podotkl, že se v dokumentu Koller otvírá více, než od něho čekal. Režiséra, který zaznamenal úspěch s dokumentárním filmem Attila o slovenském zápasníkovi Attilu Véghovi, podle jeho slov na Kollerovi fascinuje jeho světová nezaměnitelnost.

"Pořád se cítím jistější na sportovním než filmovém poli," prohlásil Koller, který v září 2009 ukončil reprezentační kariéru. Během profesionální kariéry prošel hráč přezdívaný "Dino" Spartou, Lokerenem, Anderlechtem, Dortmundem, Monakem, Norimberkem, Samarou a Cannes. V nejvyšších soutěžích nastřílel celkem 180 gólů, mistrovské tituly získal kromě ČR i v Belgii a Německu. V roce 1999 vyhrál domácí anketu Fotbalista roku, o rok později byl vyhlášen nejlepším hráčem belgické ligy.

Mnoho ocenění

Jan Koller, rekordman v počtu branek vstřelených v dresu národního týmu, ve svých 48 letech stále hraje amatérsky fotbal a hokej. Více než dvoumetrový útočník patřil i k největším oporám reprezentačního týmu ČR, s nímž si zahrál na jednom světovém a třech evropských šampionátech. Člen Klubu ligových kanonýrů a s 55 góly historicky nejlepší střelec české reprezentace debutoval až v necelých 26 letech v únoru 1999 proti Belgii a hned se postaral o jediný gól utkání. Nejslavnější chvíle zažil na Euru 2004 v Portugalsku, kde spanilou jízdu svěřenců trenéra Brücknera ukončila až smolná porážka v semifinále s Řeckem gólem těsně před koncem prodloužení.

Letošní mistrovství světa ve fotbale se uskuteční ve velmi netradičním termínu až v samém závěru roku - od 21. listopadu do 18. prosince. Česko zatím ještě nemá účast zajištěnou, zabojuje o ni v březnové baráži. Naposledy se národní tým představil na mistrovství světa v roce 2006 v Německu, kdy nepostoupil ze základní skupiny. Tehdy hrál i Jan Koller, ale hned v prvním zápase s USA se bohužel zranil.

Tajný vztah Kristýny a Andreje z Big Brothera. Znali se ještě před show

Související články

Další články

Nejnovější kauzy