Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Co ste hasiči Tokio 2020

Nejnovější kauzy

Jan Kočka (†28) zabil v protisměru sebe a Mílu (†28): Nehodám má zabránit tahle značka!

Zdroj: archiv
+ Dalších 62 fotografií
Opatření
Předloni vjelo na dálnici do protisměru 321 řidičů, loni za sedm měsíců 170. Byl mezi nimi i Jan Kočka (†28), který při zběsilé jízdě pod vlivem narkotik zabil koncem září na D11 sebe a kamioňáka Miloslava (†28). Zabránit tragédiím na českých silnicích má nová značka, která dezorientované řidiče včas varuje, že jedou špatně.

Bezpečnost na českých dálnicích má zlepšit nová dopravní značka, která se už léta objevuje v některých evropských zemích. Výrazný nápis "Stop! Jste v protisměru" má zamezit nepozorným řidičům, aby jeli po dálnici špatně.

"Policie vytipovala a předložila našemu ministerstvu ke schválení místa, kde mají být umístěny. Vždy jde o nájezdy na dálnice. Nyní to projednáváme a značky by se v provozu měly objevit v průběhu letošního jara," uvedl pro deník Právo Tomáš Lukašík z tiskového oddělení ministerstva dopravy.

Dopravní policii a oddělení BESIP ministerstva dopravy k opatření vyburcoval růst případů, kdy jeli řidiči po dálnici do protisměru. Předloni se tak stalo 321krát, během loňských sedmi měsíců tak učinilo 170 řidičů.

Jedním z nich byl i Jan Kočka, který se loni v září řítil po D11 několik kilometrů do protisměru. Zběsilá jízda skončila jeho smrtí, zemřel i řidič kamionu Miloslav, se kterým se Kočka čelně střetl. Pitva prokázala, že navíc sedl za volant pod vlivem alkoholu a drog.

Předpokládá se, že značka pomůže spíš dezorientovaným řidičům, nikoliv narkomanům a opilým řidičům.

Související články

Další články