Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Jan Kačer slaví 85: S manželkou překonali horor, nakonec je rozdělila choroba

Zdroj: showpix
+ Další 4 fotografie
NAROZENINY

Herec Jan Kačer slaví 85. narozeniny. Převážnou část svého života strávil po boku manželky Niny Divíškové, která však před pár měsíci podlehla zákeřné chorobě. Prožili spolu spoustu krásných momentů, ale i řadu strastí včetně dlouhého odloučení. Nakonec spolu byli skoro šedesát let.

Český herec Jan Kačer nepocházel ze špatných poměrů. Jediné, co bylo „špatné“, byla doba, do které se narodil. Podnik jeho rodiny na výrobu obuvi totiž zkrachoval a Janův otec spáchal sebevraždu.

Jana Kačera vyhnali do Ostravy

Když se rozhodoval, co bude dál v životě dělat, vyhrála u něj láska k divadlu, a tak šel studovat na pražskou DAMU. Jeho první zkušenost před kamerou přišla ve filmu Probuzení a hlavní role se dočkal o několik let později se snímkem Smrt si říká Engelchen.

Kačer se začal objevovat v desítkách filmů a stejně zářil i na divadelních prknech. Protože ale nesouhlasil s komunistickým režimem, byl „vyhnán“ na deset let do Ostravy. Manželka Nina, kterou si vzal v roce 1962, za ním ale neodešla, nechtěla se podvolit režimu, a tak zůstala sama se třemi dětmi a na manžela počkala.

Rodina se vídala jen o víkendech a všichni trpěli velkým steskem. Jan Kačer neviděl vyrůstat své dcery a o narození dcery Adély se dozvěděl až díky telegramu. Možná i proto si poté pár tolik užíval roli prarodičů.

Jan Kačer v Národním divadle

V Ostravě však Kačer získal důležité herecké a režisérské dovednosti, které čerpal především v Divadle Petra Bezruče. Když se v roce 1965 mohl vrátit zpět do Prahy, hned stál u zrodu Činoherního klubu. Poté byl několik let režisérem ve Vinohradském divadle a pak i v Národním divadle, kde také hrál.

Diváci si ho oblíbili v seriálech TV Prima Rodinná pouta nebo Velmi křehké vztahy, kde ztvárnil roli Františka Hrubeše. Zkoušel se angažovat i v politice a v devadesátých let přednášel i na DAMU. V roce 1998 mu prezident České republiky udělil medaili Za zásluhy v oblasti kultury.

Janu Kačerovi zemřela žena

Na „stará kolena“ však přišlo trápení v podobě Alzheimerovy choroby, která vypukla u jeho ženy. „Projevy nemoci, sobecké výkřiky a poroučení: Dej mně pivo, dej mně cigaretu! Jak se opakuje. Jak zapomíná. To mě tak neobyčejně sere, že na ni někdy i řvu. Snažím se dořvat k podstatě její osobnosti, k té vznešené, noblesní holce, kterou bývala a jistě chce dál být. V ten moment se mi nechce uvěřit, že je nemocná. Platíme za celý život,“ rozpovídal se o nemoci Jan Kačer.

Netrvalo to však dlouho, herečka Nina Divíšková boj s nemocí prohrála a pár se musel skoro po šedesáti letech společného soužití nadobro rozloučit. „Děkuji Bohu, že Nina odešla tak, jak si to přála. Doma, obklopena rodinou, a hlavně v klidu. Skonala ve své posteli. Poslední roky byla velmi nemocná,“ sdělil osamělý herec portálu blesk.cz.


Související články

Další články