Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

Jan Kačer exkluzivně pro eXtra.cz o přátelství s Abrhámem (†82): Byl pro mě bratr. A jak se doopravdy seznámil s Popelkou (†68)?

Josef Abrhám a Jan Kačer byli nebližší přátelé.
Zdroj: Herminapress
+ Dalších 14 fotografií
rozhovor

Když se roznesla zpráva o tom, že tento svět navždy opustil Josef Abrhám (†82), jeho blízký přítel, režisér a herec Jan Kačer (85) ji potvrdil, ale kvůli žalu ze sebe nevysoukal nic dalšího. Redakci eXtra.cz však nyní exkluzivně dovolil položit pár otázek. „Byl pro mě jako bratr. Přátelství jsem považoval za silnější vztah než lásku. A myslím, že Josef to měl dlouho taky tak. A takhle se to s námi táhlo padesát let,“ uvedl zkroušený umělec, který také poodhalil skutečný začátek vztahu Abrháma k Libuši Šafránkové (†68).

„Josef Abrhám pocházel z noblesní rodiny. Byli jsme občany města Smíchova a prožívali jsme společně cestu k prvnímu oslnění, úspěchu a hlubšímu přátelství,“ uvádí pro eXtra.cz režisérský a herecký bard Jan Kačer.

Jan Kačer a Josef Abrhám: Jak se sblížili

Pro mě je nejzajímavější síla vašeho přátelství. Vím, že jste pro sebe moc znamenali. Kdy jste si vůbec uvědomil, že je pro vás Josef Abrhám vzácným přítelem na celý život?

„V Činoherním klubu, kam souhlasil, že půjde s námi, i když to byl riskantní podnik a odmítl kvůli tomu angažmá v Národním divadle i na Vinohradech, Josef přišel s ohromnou ideou, že máme hrát divadlo jako jazz. To znamená, že máme být individuálně co nejlepší a zároveň máme být připraveni improvizovat a spolehnout na souhru s přítelem.

Tím došlo k tomu, že jsme se samozřejmě začali kamarádit ještě daleko víc i mimo divadlo. Přestalo se rozlišovat, jestli jsme spolu v divadle v klubu nebo někde doma. A tak jsme se hodně sblížili.“

Znal jste jeho rodinu?

„Ano. Jeho tatínek byl keramik. Sám jsem vystudoval keramickou školu, takže jsem míval debaty s tímhle dvoumetrovým pánem, vznešeným Moravákem. A Pepek měl také maminku Slovenku. Byla to ohromně noblesní rodina.

Debaty s ním i s jeho rodiči byly vzácný. Tehdy to bylo na Smíchově. Byli jsme občany města Smíchova a prožívali jsme s Josefem společně cestu k prvnímu oslnění, úspěchu a hlubšímu přátelství.“

Josef Abrhám pro mě byl jako bratr

A nakonec to bylo na celý život.

Přátelství jsem považoval za silnější vztah než lásku. A myslím, že Josef to měl dlouho taky tak. Lásku jsme pokládali za něco, co je Pánaboha, ale přátelství je od lidí. A takhle se to s námi s Josefem táhlo padesát let.

Kamarádství prověří složitější situace…

„Ta přišla, když mě vyhodili z Činoherního klubu, ale nás to nerozdělilo. A později se objevily i smutné události jako nemoci. Josef byl vždycky první a jediný, který za mnou vždycky přišel při různě těžkých chorobách. Chodil za mnou do nemocnice.

Jak byste váš vztah popsal?

Pro mě byl jako bratr. Neměl jsem žádnou přízeň, bratr mi umřel. Později jsem si také velmi oblíbil jeho syna. Je to jedináček, ale báječný mužský. Má v sobě něco z Josefa, něco z Libušky. Je to výborný kluk, ohromně nadaný, zajímalo ho všechno, co jsem věděl o jeho tátovi. A chodil za mnou pokaždé, když měli nějaké problémy. Radil se se mnou. To bylo vlastně trochu legrační.“

Libuška Šafránková: Pravda o seznámení

Jak se stalo, že do života Josefa Abrháma vstoupila Libuše Šafránková? Bylo to opravdu v Činoherním klubu, jak se traduje?

„Josef se s Libuškou potkal u nás na chatě. Byl jsem svědkem jeho sexy velikého zamilování a plamene lásky k ní. To byla nádhera! A měl jsem potom celkově takový dojem, že jsme všichni trošku jako rodina.“

Pokračování exkluzivního rozhovoru s Janem Kačerem přinese eXtra.cz již brzy.

Krajčo a Charlotte si duet nestřihli: Proč s Gottovou dcerou nezapěli Srdce nehasnou

Související články

Další články

Nejnovější kauzy