Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Jan Hnízdil: Očkovací mašinérie ulhané vlády jede i přes úmrtí dál. Jágr dělá dobře, že se neočkuje

Jan Hnízdil je tvrdým kritikem vlády.
Zdroj: se souhlasem MUDr. Jana Hnízdila
+ Další fotografie
ROZHOVOR

Veřejnost je stále víc rozdělená na ty, kteří považují očkování proti covidu téměř za povinnost a věc patriotismu, a na ty, kteří vakcínu z různých důvodů odmítají, setkávají se ale s odsudky nebo dokonce v krajním případě i s obviněním ze zabití. Co na tuto hysterii posledních dní říká MUDr. Jan Hnízdil?

Jan Hnízdil: Neočkovaní nesmí být znevýhodňováni

Je nepřijatelné, aby ředitel domova seniorů ve Velkých Hamrech v podstatě obvinil pečovatelku ze zabití klienta jen kvůli tomu, že byla neočkovaná a pozitivní. Už po tom jdou právníci,“ říká MUDr. Jan Hnízdil, lékař a v mnoha věcech velký kritik chování české vlády během covidové pandemie.

Vláda při propagaci očkování slibovala, že nebude dělat z neočkovaných občany druhé kategorie. Myslíte si, že to dodržela?

„Vláda lže, jak když noviny ze svěřenského fondu Andreje Babiše tisknou. Bombardují nás informacemi, jak je očkování bezpečné, jaké z něj očkovaným plynou výhody (ochrana před nákazou, zproštění respirátorů, testů, přístup ke kultuře, sportu, ke vzdělání, snadné cestování a podobně). Nevěřím jim ani dobrý den. I kdyby byla vakcína osvědčená, účinná a bez vedlejších účinků (o čemž nejsem vůbec přesvědčený), způsob, jakým je vnucována veřejnosti, nabádá k největší opatrnosti.

Je nutné neustále připomínat, že:

- za současného právního stavu (který je třeba bránit) je očkování proti covidu výlučně dobrovolné

- nikdo nesmí být k očkování nucen, očkovaný nesmí být zvýhodněn, neočkovaný znevýhodněn

- nikdo nemá právo zjišťovat, zda člověk je či není očkovaný

- očkování musí být podmíněno informovaným souhlasem

- očkování musí provádět zkušený lékař, který pacienta zná, dokáže posoudit jeho zdravotní stav, indikace a kontraindikace, hladinu protilátek získaných přirozeným způsobem apod.

- očkování musí probíhat za standardních podmínek zdravotnického zařízení a musí být pečlivě zdokumentováno

- musí být jasně deklarováno, kdo nese zodpovědnost za případné nežádoucí účinky očkování

- vzhledem k tomu, že je očkování dobrovolné, nemělo by být hrazeno z prostředků zdravotního pojištění.

To všechno vláda svévolně porušuje. Není se čemu divit, vždyť v jejím čele stojí trestně stíhaná osoba. Divím se tomu, že si to lidé nechají líbit.“

Jaromír Jágr se správně nenechá očkovat

Ti, kteří se nenechali očkovat, jsou ostrakizováni jako nezodpovědní vůči okolí, zatímco očkovaní jako hrdinové. Co vy na to?

„Mediální prezentace bije do očí. Očkovaní jsou odpovědní, ohleduplní. Neočkovaní bezohlední, zlehčovači, vrazi seniorů. Dobře je to vidět na případu hokejisty Jaromíra Jágra. Ten odmítl nabídku premiéra Babiše, aby se zapojil do vládní kampaně za očkování proti covidu. Argumentoval tím, že on sám se nyní očkovat nehodlá, protože má dostatek protilátek. A schytal to za to ze všech stran.

Starosta Řeporyjí prohlásil, že je to 'donebevolající kravina‘ a že ‚se chová jako d*bil‘.

Jágr má přitom naprostou pravdu. Podle zkušených virologů jsou protilátky získané přirozeným způsobem, tedy po prodělaném onemocnění, mnohem kvalitnější ochranou než ty získané vakcinací. Navíc na rozdíl od vakcín nemají nežádoucí účinky. Vládní experti ale odmítají hladinu protilátek u zdravých lidí posuzovat a tlačí na co nejrychlejší očkování, co nejvíce lidí včetně dětí od 12 let.

Případů lidí, postižených nežádoucími účinky přitom rychle přibývá, objevují se informace o náhlých úmrtích. Jenže očkovací mašina jede dál. Když se kácí les, lítají třísky. Byznys je byznys.“

Smrt ve Velkých Hamrech

Ukazují se už případy, kdy někdo na někoho ukáže s tím, že jako neočkovaný zavinil smrt člověka. Přitom vůbec netušíme, jak přesně a od koho se zesnulý nakazil. Souvisí to podle vás s celkovou atmosférou ve společnosti, že se musí hledat viník ve všem okolo?

„To asi narážíte na to, jak v domově seniorů ve Velkých Hamrech zemřel před několika dny očkovaný pacient. Podle ředitele zařízení Skrbka, mohutně citovaného v médiích, ho s největší pravděpodobností nakazila pečovatelka, která očkování odmítla a přitom byla sama pozitivní. V podstatě ji obvinil ze zabití. To je samozřejmě naprosto nepřijatelné.

Není vůbec známo, v jakém byl pacient zdravotním stavu a zda byl příčinou úmrtí opravdu covid. To, že pečovatelka byla pozitivní, vůbec neznamená, že byla nakažená nebo nakažlivá. Pacient se mohl nakazit z mnoha jiných zdrojů.“

Dá se proti tomu bojovat?

„Podle vyjádření ředitele právní kanceláře lékařské komory JUDr. Macha, které mám v písemné podobě, zaměstnavatel nemá právo zjišťovat, zda zaměstnanec je či není očkovaný a tuto informaci mu nesmí poskytnout ani závodní lékař zaměstnance. Pan ředitel Skrbek a média, která informaci tom, že pečovatelka nebyla očkovaná, zveřejnili, se tak zjevně dostávají do střetu se zákonem.

Pokud vím, právníci už v tom konají. Nelze nikoho obviňovat bez důkazů. Je třeba respektovat platné právní normy. Nemůžeme propadat hysterii vzájemného obviňování.“

Ivan Mládek: Zdraví jde stranou. Budu koncertovat, dokud nechcípnu, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy