Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Jan Hamáček o koronaviru: Odložit návrat roušek byla fatální chyba

Jan Hamáček o koronaviru: Odložit návrat roušek byla fatální chyba
Zdroj: Profimedia/koláž extra.cz
koronavirus v česku
Česko zažívá krušné časy, co se týče koronavirové pandemie. V posledních dnech se počet nakažených dostal přes 2000 a ve čtvrtek dokonce přes 3000. V sobotu ministerstvo zdravotnictví informovalo o tom, že za pátek přibylo 2111 nakažených. V současné době bojuje s koronavirem 21 909 lidí a celkově se nakazilo již přes 46 tisíc lidí. Ministr vnitra Jan Hamáček (41) v rozhovoru pro Právo řekl, že čísla pozitivně testovaných jsou vysoká.

Během posledních dnů se rapidně zvýšil počet nakažených koronavirem. Denní nárůsty se pohybují v řádu tisíců a nákaza se dál šíří. Hygienici a laboratoře usilovně pracují, lidé se nechávají testovat. Zatím největší nárůst byl ve čtvrtek 17. září, kdy za jediný den přibylo 3130 nakažených.

V sobotu ministerstvo zdravotnictví přineslo informaci, že během pátku hygienici pozitivně otestovali 2111 lidí. Situace kolem koronaviru je horší, než byla na jaře.

"Už nějakou dobu říkám, že situace je vážná. První varování přišlo ke konci července, kdy čísla začala pomalu růst. Pokud si vzpomínáte, tak tehdy jsem vystoupil na tiskové konferenci a řekl jsem, že situace je alarmující, a vyzval jsem občany, aby nečekali na nějaká nařízení a v uzavřených prostorách nosili dobrovolně roušky. Dozvěděl jsem se, že straším lidi. Ale to přece nešlo přehlédnout," řekl v rozhovoru pro Právo Jan Hamáček

Opatření se zpřísňují

Od minulého týdne se toho změnilo mnoho. Roušky byly plošně zavedeny v celém státě, v každé budově musí mít Češi zakrytá ústa i nos. Vláda navíc projednala i nošení roušek na školách a platí, že žáci a studenti od druhého stupně výš je musí mít i ve třídách.

"Podle všech kalkulací je naše zdravotnictví připraveno až na 120 tisíc nakažených. Pokud by to bylo více, systém začne kolabovat," vysvětluje Jan Hamáček.

Praha se během krátké doby dostala z oranžového stupně do červeného. V hlavním městě je situace velmi vážná a hygienici se s pražským primátorem Zdeňkem Hřibem shodli na tom, že bude zavedena distanční výuka na vysokých školách. Od pátku 18. září od 18:00 platí, že Pražané nesmí navštěvovat nikoho v nemocnici či v sociálních zařízeních.

Hygienici ze Středočeského kraje rozhodli o tom, že od 21. září bude povinné nosit roušku na venkovních hromadných akcích, kde bude více než 100 účastníků.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy