Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Jan Hamáček exkluzivně: Vláda se připravuje na druhou vlnu COVID-19, mám z ní obavy, řekl

Jan Hamáček exkluzivně: Vláda se připravuje na druhou vlnu COVID-19, mám z ní obavy, řekl
Zdroj: Profimedia
+ Dalších 7 fotografií
EXKLUZIVNĚ
Ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček má obavy z možné druhé vlny koronavirové pandemie. V exkluzivním rozhovoru uvedl, že vláda se na ni pečlivě připravuje. Kromě toho přiznal, že nouzový stav může být prodloužen ještě o týden. Záleží především na tom, jak aktuálně situaci uvidí epidemiologové.

Premiér Andrej Babiš avizoval, tuším minulý týden, že vláda nebude žádat o prodloužení nouzového stavu, který skončí 17. květnem. Vy jako šéf Ústředního krizového štábu s úmysly pana premiéra souhlasíte?

Jsem přesvědčen, že si musíme ujasnit zásadní věc. A to jestli epidemiologická situace je tak dobrá, že plošná opatření, která vycházejí z krizového zákona, můžeme ukončit už 17. května. Pokud ano, tak není potřeba nic dalšího dělat, opatření skončí 17. května tak, jak skončí nouzový stav. Pokud ale dospějeme k názoru, že některá opatření potřebujeme, to se týká uzavření některých obchodů typicky obchodních center, udržet v platnosti ještě týden do toho 25. května, jak to bylo původně plánováno, tak z mého pohledu je nejjednodušším řešením požádat Sněmovnu ještě o týden prodloužení nouzového stavu.

Co by to znamenalo?

Vyhnuli bychom se tak jakémukoliv postupu, který by byl napadnutelný. Na vládě jsme měli velkou diskuzi o novele zákona. Nemáme žádnou jistotu, zda by novela prošla Senátem, zda by nebyla napadena u Ústavního soudu, proto jsme to přerušili. Budeme pracovat na komplexní změně krizové legislativy, ale to uděláme v klidu řádným ústavním postupem. Tedy pokud nám odborníci doporučí, že to je vhodné ukončit 17. května, tak můžeme, pokud nám doporučí ještě týden, tak než tady vytvářet narychlo nové zákony, tak bych osobně požádal Sněmovnu ještě o týden.

Kdo je Jan Hamáček:

Kdo je Jan Hamáček:

Narodil se 4. listopadu 1978 v Mladé Boleslavi. Od června 2018 je první místopředseda vlády a ministr vnitra ČR ve druhé vládě Andreje Babiše, v níž byl mezi červnem a říjnem téhož roku pověřen řízením Ministerstva zahraničních věcí ČR. Od února 2018 je předsedou ČSSD, tuto funkci obhájil na sjezdu 1. března 2019. Mezi listopadem 2013 a říjnem 2017 působil jako předseda Poslanecké sněmovny PČR. V současnosti je šéfem krizového štábu.

Když se podíváme na aktuální stav v Česku. Dochází k poměrně rychlému rozvolňování, lidé mají ale obavy z druhé vlny epidemie koronaviru. Vy osobně máte obavu z druhé vlny a myslíte si, že k ní dojde?

Jsem přesvědčen, že vláda k rozvolňování přistupuje zodpovědně. A v jakémkoliv nepříznivém okamžiku má stále možnost situaci začít brzdit nebo přehodnotit. Zatím čísla vypadají dobře, ale rozvolňování je nastaveno tak, aby se v nutném případě dalo zatáhnout za záchrannou brzdu.

A obavy z druhé vlny máte?

Samozřejmě. Je to fenomén všech podobných epidemií. Pokud by druhá vlna měla přijít, naším úkolem je, abychom se na ni připravili. To znamená, abychom si nastavili mechanismy krizového řízení tak, aby byly funkčnější, proto chci pracovat na té změně zákona, a samozřejmě, abychom se připravili z hlediska zásob ochranných prostředků a podobně.

Rozumím tomu správně, že se vláda připravuje na možnou druhou vlnu epidemie?

Ano, je to skutečně tak.

Patricie Pagáčová bez servítků: Manžel byl teď za mámu, dceru chůvě svěřit nechci, přiznala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy