Trendy tagy Čauky lidi Survivor Česko 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Češi masivně porušovali karanténu. Nejsme na konci, musíme čekat, řekl Hamáček

Jan Hamáček
Zdroj: reprofoto TN
+ Dalších 13 fotografií
koronavirus
Vyšlo najevo, že 46 % lidí po návratu z Itálie zaplatilo svou bankovní kartou. Přitom měli zůstat dva týdny v karanténě. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (za ČSSD) je evidentní, že základní opatření proti šíření koronaviru Češi masivně porušovali. Politik, který se díky červenému svetru stal ikonou boje s nákazou, také varoval, že není namístě polevit. "Rozhodně nejsme na konci," zvedl Hamáček v ČT varovný prst.

Bezmála polovina Čechů, kteří se vrátili z Itálie a měli být v karanténě, použila svou bankovní kartu. Nařízení zůstat doma pro ně přitom bylo povinné, aby se zamezilo dalšími šíření nebezpečného koronaviru

Ministr vnitra Jan Hamáček ale podotýká, že na základě těchto údajů nelze prokázat, že kartou skutečně platil její držitel. "Jsou to indikativní data, protože teoreticky je možné, že oni tu kartu půjčili někomu z rodiny a on s ní zaplatil," prohlásil Hamáček v České televizi. "Obecně to ale vypovídá o tom, jak karanténa byla respektována. Nebazíroval bych na těch číslech, možná byla v reálu nižší, ale to, že byla karanténa masivně porušována, je evidentní," dodal nabroušeně šéf resortu vnitra.

Musíme čekat, nevyhráli jsme

Hamáček rovněž varoval, že je předčasné mluvit o vítězství v souvislosti s opatřeními, které v Česku vláda zavedla. "Pokládám je za adekvátní. Teď je potřeba počkat, zda zabrala, nebo nikoli. Nechci být velký optimista, nicméně, pokud koukáme na mezidenní nárůsty, tak ze všech modelů, které máme k dispozici, to vypadá, že se ukazuje, že ta opatření začínají zabírat. Rozhodně není nic vyhráno, rozhodně nejsme na konci, dokonce bych ani neřekl, že je to začátek konce. Ale ukazuje se, že se s tou křivkou něco děje. Já bych počkal ještě pár dní, abych měl jistotu, a pak bychom možná mohli lidem říci, že ta opatření začínají zabírat, a byla by to dobrá zpráva," doplnil ministr vnitra.

ZPRAVODAJSTVÍ O KORONAVIRU SLEDUJTE ZDE

Související články

Další články