Trendy tagy Čauky lidi SuperStar 2021 StarDance 2021 Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Jan Cimický v dosud nezveřejněném rozhovoru mluvil o zneužívání. Nyní je z něj sám obviněný

Jan Cimický je populární psychiatr.
Zdroj: Showpix
Znásilnění

Na sociálních sítích se objevil poslední doposud nepublikovaný rozhovor s Janem Cimickým, který poskytnul spolku Nepromlčíme. V něm známý psychiatr mluví o násilí na ženách a traumatu, ze kterého se pak musejí dostávat. Samotného Cimického přitom několik žen obvinilo ze sexuálního obtěžování. "Trvá to dlouho, trvá to vždycky dva až tři měsíce, než se vůbec začne organismus vzpamatovávat. A je to skutečně běh na dlouhou trať," popisuje stavy, které prožívají oběti sexuálního násilí, Jan Cimický v rozhovoru z roku 2020 pro spolek Nepromlčíme. "Oslovili jsme tehdy některé psychiatry s tím, aby se nám vyjádřili ke konkrétním promlčeným případům, k nimž natáčíme videa, a vyjádřili se k problematice promlčení," vysvětlila pro eXtra.cz Zuzana Kosová ze spolku Nepromlčíme.

"Doposud jsme rozhovor nepoužili a nikde z něj doposud nic nebylo. Teprve jsme se chystali ho využít, nicméně nyní přišla aféra pana Cimického, takže jsme se rozhodli ho dát k dispozici," objasnila důvody zveřejnění videa Kosová ze spolku Nepromlčíme. Odmítá přitom, že by už tehdy věděla, čeho se měl lékař údajně dopustit.

Nahlášení záleží na případu

Cimického totiž obvinila řada žen ze sexuálního zneužívání. Všechny až na jednu přitom byly jeho klientkami, které se rozhodly psychiatrovy údajné praktiky oznámit až po letech. Cimický se v rozhovoru pro Nepromlčíme věnoval i tomuto tématu. Například na otázku, zda by radil případ vždy ohlásit, odpověděl, že je to případ od případu.

"Nebudu ten systém asi zatěžovat nějakými hloupostmi. Na druhou stranu, pokud tady dojde k nějakému trestnému činu, když to neohlásím, tak hrozí, že to ten pachatel bude opakovat. Kdyby to člověk včas nahlásil, tak se tomu třeba dalo zabránit. Tohle je ale věc tak individuální a specifická, že si myslím, že je lepší se o tom vždy poradit než ji řešit jenom sám v sobě," řekl Kosové Cimický.

Když se ho pak ptala na to, zda souhlasí s tím, že se i těžké trestné činy včetně vražd nebo znásilnění u nás promlčují, tak odpověděl neurčitě. "Tady u toho promlčení... Vražda bude vždycky vražda, i když to bude po určitých letech a myslím si, že bych tohle jako psychiatr už nechtěl řešit, ať to řeší právníci, kteří tyhle zákony udělali," uvedl Cimický. Toho redakce eXtra.cz oslovila o vyjádření, na dotazy ale nereagoval.

Ozývají se další ženy

Cimický popřel obvinění herečky a zpěvačky Jany Fabiánové, která v říjnu na sociální síti uvedla, že ji lékař v minulosti sexuálně napadl. Fabiánová podle dřívějších informací Hospodářských novin zveřejnila příspěvek na sociální síti právě v reakci na informaci, že Cimický dostane státní vyznamenání.

Cimického následně po Fabiánové z obtěžování či přímo napadení obvinily i další ženy. V neděli například v pořadu ČT 168 hodin jedna z žen popsala, že ji Cimický jako pacientku v Psychiatrické nemocnici Bohnice v 80. letech sexuálně napadl. Její tvrzení televizi potvrdila i sexuoložka Hana Fifková, ke které žena po propuštění z léčebny docházela na terapii. Obtěžování v ČT popsaly i další ženy. Obvinění prověřuje policie.


Související články

Další články