Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 StarDance 2021 Česko Slovensko má talent 2021

Nejnovější kauzy

Jan Cimický odešel z Bohnic po stížnostech pacientek. Lesbička tvrdila, že se jí zmocňoval

Jan Cimický v roce 2002.
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 4 fotografie
VZPOMÍNKY

Aktuální obvinění psychiatra Jana Cimického (73) několika ženami z toho, že údajně zneužil svého lékařského postavení a jejich momentálního špatného rozpoložení coby pacientek k nevhodným kontaktům, přilákává mnoho duchů z minulosti. Včetně toho, který objasňuje, proč musel před čtvrtstoletím odejít z bohnické psychiatrické léčebny.

Jan Cimický: Z Bohnic musel odejít po stížnostech pacientek

Léta zakryjí kdejaké skandály a nebýt aktuálního vyjádření zpěvačky a herečky Jany Fabiánové a dalších žen, asi by se zapomnělo i na dávné problémy MUDr. Jana Cimického.

Časopis Týden před dvaceti lety (14. 5. 2001) uveřejnil obsáhlý materiál, v němž zkoumá právě postavu známého psychiatra.

Jan Cimický… byl dlouhá léta primářem bohnické léčebny. Odešel na jaře 1996. Ředitel léčebny Zdeněk Bašný Cimického odchod zdůvodňuje slovy: ‚Některé terapeutické postupy jsme hodnotili odlišně, a pro to jsme se rozešli po rychlé dohodě.‘ Na otázku, jaké konkrétní postupy má na mysli, odvětil: ‚Vždyť vy víte, o čem mluvím.‘ Pacientky si podle jeho slov na Cimického chování stěžovaly a po dvou písemných stížnostech, obsahujících obvinění ze sexuálního zneužívání, Cimický léčebnu opustil,“ psal tehdy magazín.

„Ačkoli jsem neměl v ruce přímý důkaz, vnitřně jsem ta obvinění nemohl vyloučit,“ dodal k tomu tehdy Bašný. Sám Cimický se magazínu odmítl k těmto tvrzením vyjádřit.

Alena: Zmocňoval se mě

Časopis citoval i vyjádření v té době pětadvacetileté ženy, která se v léčebně ocitla kvůli depresím a závislosti na alkoholu. Nesmířila se totiž s tím, že je lesbička.

„Jeho terapie spočívala podle Aleny nejprve v hlazení a skončila opakovanými sexuálními styky. Alena tvrdí, že jí Cimický ordinoval léky zkreslující vnímání, a když byla pod jejich vlivem, psychiatr se jí sexuálně zmocňoval,“ tvrdil Týden s tím, že Alena se bála dál to řešit, protože měla mít z Cimického strach, navíc bývalé alkoholičce by prý nikdo nevěřil.

Skrytá kamera: Pacientku si posadil na klín a otíral se o hrudník

V roce 1999 se o Cimického zajímala i televize Nova, pro pořad Na vlastní oči sehnali dokonce figurantku, která začala k lékaři docházet.

„Cimický se velmi brzo začal ptát na můj sexuální život a zadal mi domácí úkol: jak svést svého psychiatra, vyprávěla dvacetiletá Tereza, která se k experimentu propůjčila. Při druhé návštěvě ji Cimický (podle článku Týdne) držel za ruce, otíral se jí o hrudník a posadil si ji na klín.

Tereza: Musela jsem na něj myslet

Říkal mi, že pokud má terapie správně probíhat, mám na něj před spaním myslet a poslouchat jeho básně, které prodává nahrané na audiokazetách spolu s relaxační hudbou,“ tvrdila Tereza. Po pár návštěvách se lékař, jako by se o všem od někoho dozvěděl, začal chovat odměřeně a pacientce řekl, aby už nechodila. Reportáž se nakonec nikdy neodvysílala.

Jan Cimický se dnes hájí tím, že se nikdy ničeho neprofesionálního nedopustil. I kdyby ale byla pravda vše, co o něm bývalé pacientky tvrdí, bylo by to již dávno promlčené.

Související články

Další články