Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

Jan Budař o Princi Mamánkovi: Trvalo to 7 let, vznik pohádky zkomplikovala dvě úmrtí

+ Dalších 7 fotografií
zpověď

Představitelka princezny Arabely Jana Nagyová (63) se vrací po 28 letech na filmová v plátna, a to v pohádce Princ Mamánek od režiséra a herce Jana Budaře, který dnes slaví 45. narozeniny. Film vznikal dlouhých sedm let a předešlo mu několik smutných událostí. Budař redakci eXtra.cz svěřil, co bylo na tvorbě nejtěžší, jak do role královny získal Janu Nagyovou a dokonce prozradil i rozpočet celého snímku.  

Když Jan Budař prvně před několika roky pomýšlel nad obsazením herců do své pohádky Princ Mamánek, tak v rolích královského páru viděl Libuši Šafránkovou (†68) a Josefa Abrháma (†82). Ti se ale role vzdali kvůli tehdejším zdravotním problémům pohádkové Popelky, která později zemřela, a bez Libušky se Abrhám v roli krále už neviděl.

Další volbou do role královny byla Hana Maciuchová (†75), ale i ta odešla do hereckého nebe příliš brzy.

Na Prince Mamánka se přesto usmálo štěstí

Přesto se Jan Budař svého snu nevzdal a pohádku po sedmi letech dotočil. Do hlavní role královny obsadil ikonickou Janu Nagyovou, která o své roli i životě také nedávno pohovořila pro eXtra.cz.

"Byla to dlouhá cesta, která trvala sedm let. Měla spousty peripetií a místy jsem to vzdával, že už to nepůjde a film nebude, a jsem rád, že nakonec vznikl. Jak říká Martin Scorsese, kterého obdivuji a učím se od něj, filmařina není tak o talentu jako spíš o trpělivosti," svěřil se Jan Budař pro eXtra.cz se slovy, že u uznávaných režisérů hledal inspiraci i podporu, aby si splnil svůj sen a Prince Mamánka i přes všechny peripetie dokončil.

Jana Nagyová přijala roli bez váhání

Představitelka princezny Arabely Jana Nagyová se vrací na stříbrná plátna po 28 letech a nabídku prý přijala bez váhání.

"Velmi jsem se toho bál, byl to bláznivý nápad a moc šancí jsem tomu nedával. Kontakt jsem na ni sehnal složitě, ale pak už to složité nebylo. Jana byla z té nabídky i scénáře nadšená a přijala ji bez váhání. A já jsem nadšený, že se před kameru vrací právě v této pohádce."

Jan Budař ztvárňuje v pohádce právě rozmazleného prince a s Janou má mnoho zážitků z natáčení. Jeden záběr se mu přesto vryl pod kůži o něco víc než ty ostatní.

"Byl to první záběr, kdy jsme v pohádce spolu. Sedíme a koukáme na loutkové divadlo, to byl pro mě zázračný moment. Celé to vlastně bylo zázračné a dodnes je," uzavřel se slovy, že celkový rozpočet k filmu byl dvacet milionů korun. Snímek přináší distribuční společnost Bontonfilm.

Související články

Další články