Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Jan Blatný odmítá ruský Sputnik V, požaduje vakcínu schválenou EU

Jan Blatný odmítá ruský Sputnik V, požaduje vakcínu schválenou EU
Zdroj: archiv Jan Blatný
OČKOVÁNÍ
Premiér Andrej Babiš před pár dny odcestoval do Budapešti, aby zjistil více informací o možném nákupu ruské vakcíny Sputnik V. Dokud ale nebude vakcína schválena Evropskou unií, ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) si nepřeje, aby byla českým občanům podávána. Uvedl to pro iROZHLAS.cz.

Dodávka vakcín od západních výrobců se neustále zpožďuje. Proto začalo několik zemí napřímo objednávat zatím stále ještě neschválenou látku Sputnik V od Moskvy. Takový scénář si ale Jan Blatný nepřeje. V rozhovoru pro iROZHLAS.cz ujišťoval občany, že očkování Sputnikem neplánuje, dokud nebude oficiálně schválen Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA).

Odborníci se v názorech na vakcínu Sputnik V rozcházejí. „Nedůvěřuji způsobu výroby, ruským úřadům, které dokázaly uvést vakcínu do širokého použití v plošném očkování, aniž by očkovací látka měla za sebou testy v potřebném rozsahu. To je veliká nezodpovědnost. Rusové nechali naočkovat 77 vojáků a na základě tohoto nedostačujícího klinického testu šli do plošné aplikace,“ sdělil pro iROZHLAS vakcinolog a bývalý rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer.

Vakcinolog Marek Petráš zase tvrdí, že je vakcína důvěryhodná. "Podle publikací můžu říct, že je vakcína srovnatelná s tím, co už víme o jiných vakcínách. V tomhle bych nenašel žádný zásadní problém. Je tady samozřejmě předpojatost proti státu, odkud vakcína pochází," vysvětlil pro iROZHLAS vakcinolog Marek Petráš a dodal, že po odborné stránce není zásadní problém.

Ruský fond přímých investic, který platil vývoj vakcíny, požádal na konci ledna o registraci Sputniku V v EU. Pokud bude vakcína schválena, může ji Rusko do zemí Evropské unie dodávat. Zatím je ale vše ve schvalovacím procesu. Dosud neschválenou vakcínou momentálně očkují obyvatele v Rusku, Maďarsku, Argentině, Bolívii, Venezuele nebo třeba Srbsku.

Související články

Další články