Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Jan Blatný návrh Prymuly odmítl: Šestý stupeň nebude. Kdy dorazí nový PES?

Jan Blatný návrh Prymuly odmítl: Šestý stupeň nebude. Kdy dorazí nový PES?
Zdroj:
změny
Změny v protiepidemickém systému PES by měly podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (50) platit od 1. února. V úterý aktualizovanou tabulku projedná rada vlády, ve středu odborné skupiny ministerstva zdravotnictví. V pátém stupni opatření by mohla být například povolena výuka pro malotřídky, žáky 9. tříd a studenty maturitních ročníků nebo sportování ve dvou i ve vnitřních prostorách.

"V případě, že by v budoucnu britská mutace převážila, potom budou změny rychlejší. Hlavní je trvání na tom, abychom vždy měli dostatečnou kapacitu nemocnic," řekl ministr Jan Blatný Odmítl názor bývalého ministra Romana Prymuly, že by měl být kvůli ní vytvořen přísnější, šestý stupeň protiepidemického systému PES

Podle něj není už moc dalších opatření, která je možné přidat. "Můžeme omezit styky pouze na vlastní rodinu, pohyb lidí kolem bydliště a zastavit provoz ve výrobních podnicích," uvedl. Zásadní je podle něj také "zatím velmi důrazné doporučení" na nošení respirátorů FFP2 místo roušek, například v MHD nebo obchodech.

Tabulka opatření se upravuje od začátku ledna, její pracovní návrhy se objevily minulý týden v médiích. Už dříve Blatný avizoval, že ve stupních, kdy už bude povoleno shromažďování nebo pořádání akcí, by mohlo být možné navýšit kapacity, pokud budou mít účastníci negativní test na koronavirus

Hospitalizovaných je mnoho

Rizikového skóre PES se počítá z počtu nakažených v obecné populaci a mezi seniory na 100 000 obyvatel za 14 dní, reprodukčního čísla a příjmů do nemocnic, kdy nakažený o své pozitivitě neví. Skóre už se přes týden drží na úrovni čtvrtého stupně, bylo by tedy ke zvážení zmírnění. "V současné době zůstává v nemocnicích větší množství lidí," dodal ministr.

Nová tabulka tak bude jako další podmínku pro přechod do nižšího stupně přísnosti opatření požadovat také počet hospitalizovaných s covidem-19 a počet lidí na jejich jednotkách intenzivní péče.

Systém PES představilo ministerstvo zdravotnictví v listopadu. Je rozdělen do pěti stupňů pohotovosti podle rizikového skóre, které se počítá na základě vybraných epidemiologických parametrů. Řídí se podle něj fungování jednotlivých sfér podnikání i běžných aktivit, stanoví například počet lidí, kteří se mohou potkávat. Ve dvou nejpřísnějších je také zaveden noční zákaz vycházení.

Související články

Další články