Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Jan Blatný chce čtvrtý stupeň systému PES a zavřít hospody: Vládě to navrhne v pondělí

Jan Blatný chce čtvrtý stupeň systému PES a zavřít hospody: Vládě to navrhne v pondělí
Zdroj: Profimedia
covid-19
Ministerstvo zdravotnictví podle Jana Blatného (za ANO) v pondělí vládě navrhne přechod ze třetího do čtvrtého stupně protiepidemického systému PES. Současná opatření se tak zpřísní. Pravděpodobně to bude od druhé poloviny nebo konce příštího týdne.

Opatření budou odpovídat čtvrtému stupni kromě obchodů, které zůstanou otevřené všechny. "Omezení nebude dáno sortimentem, ale budou mít omezení osob na metry čtvrteční," řekl Blatný. Povolené budou dál také návštěvy v domovech pro seniory, budou se ale muset testovat a mít respirátor. Blatný také uvedl, že vláda se bude bavit o kompenzacích pro provozovny, které se budou muset znovu zavřít - opět to tedy odnesou restaurace, malé obchody chtějí tentokrát ušetřit...

Provoz lyžařských středisek bude podle návrhu ministerstva zdravotnictví i ve čtvrtém stupni umožněný. Nebude se ale možné na horách ubytovat podobně jako například v Rakousku.

Omezení kontaktů

Běžná opatření, jako je nošení roušek, mytí rukou a dodržování rozestupů, podle ministra zdravotnictví Jana Blatného nyní ke zpomalení epidemie koronaviru nestačí. Lidé by měli omezit sociální kontakty a pokud se plánují na Vánoce setkat s příbuznými v seniorském věku, měli by si vzít respirátor třídy FFP2 a pořídit jej i seniorovi.

Počty nově nakažených koronavirem v posledních dnech stoupají. Mobilita lidí se podle ministra zvýšila asi o 30 procent. "Omezení shlukování osob je to, co je nejefektivnější proti šíření nákazy," řekl Blatný. Cílem je podle ministra zabránit přetížení zdravotního systému. Počet lidí, kteří kvůli nákaze koronavirem museli být hospitalizováni, přestal klesat. K dnešku bylo v nemocnicích 4429 lidí, asi o stovku více než ve čtvrtek.

Většina lidí, kteří rozšíří nákazu, to podle ministra neudělá schválně, o svém nakažení totiž neví. Proto Blatný doporučuje nechat se před Vánoci testovat. Plošné dobrovolné testování zdarma bude zahájeno 18. prosince. Při setkání s příbuznými v seniorském věku by lidé měli nosit respirátor třídy FFP2 a ten pořídit i seniorům.

Složitá situace

Česko se podle ministra zdravotnictví dostává ve vývoji epidemie covidu-19 znovu do složité situace. Nových případů začalo znovu přibývat a roste reprodukční číslo, které ukazuje rychlost šíření viru. Pouze Praha a Plzeňský kraj jsou v systému PES pod 60 body ze sta.

"Skóre protiepidemického systému je stabilní. Ale pakliže bychom započítali i všechny antigenní testy, skóre by i tak stouplo na 59 (z původních 57). Pořád jsme i tak na hranici mezi stupněm tři a čtyři," uvedl ministr Blatný. Podle Duška se epidemie v současné době rychleji šíří i jinde v Evropě. Průměrný počet nových případů za den od posledního týdne v ČR vzrostl o osm procent, v předchozích týdnech klesal či stagnoval.

Reprodukční číslo udává průměrný počet dalších osob, které se nakazí od jednoho pozitivně testovaného. Pokud by se dál nezvyšovalo, znamenalo by to podle prezentace Duška asi 114.000 nově nakažených za prosinec. "Pokud by reprodukční číslo narostlo na hodnoty nad 1,2, budeme nevyhnutelně sledovat eskalaci," řekl. V takovém případě by nově nakažených do konce prosince bylo asi 198.000. Za prvních deset dní testy odhalily 45.900 nových případů.

Vakcína

Do příchodu vakcíny je podle Duška možností, která může šíření viru bránit, snížení počtu rizikových kontaktů a velká účast na dobrovolném antigenním testování. Před dvěma týdny data mobility ukázala omezení asi o 50 až 60 procent, v posledním týdnu už je mobilita jenom asi o 30 procent nižší.

Data o hospitalizacích celorepublikově zatím neukazují nárůst. "Denně do nemocnic bude v následujících dnech nově směřovat 300 až 350 lidí," uvedl Dušek. V některých regionech už se nárůst projevuje. V nemocnicích je zhruba 4400 osob, ve vážném stavu na jednotkách intenzivní péče je jich asi 700.

Ivan Mládek: Zdraví jde stranou. Budu koncertovat, dokud nechcípnu, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy