Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Jaký děda, takový vnuk: Jakub Prachař v Krakonošově tajemství připomněl Trautenberka

+ Dalších 5 fotografií

Novou vánoční pohádku Krakonošovo tajemství si podle ČT nenechaly ujít více než 3 miliony diváků. Jednu z hlavních rolí v ní ztvárnil Jakub Prachař (39) a jde tak již o třetího člena hereckého klanu Prachařových, který si zahrál v příběhu o Krakonošovi. Ačkoli byla premiéra plánovaná na Štědrý večer, nakonec byla přesunuta na Boží hod vánoční. K tomu se sice herec nedávno vyjádřil s lehkou nelibostí, v rozhovoru pro eXtra.cz ale s nadhledem poradil, jak na tuto změnu vyzrát. Zdá se, že se taktika vyplatila.

Roli Krakonoše si Prachařovi dědí

Nejen jméno a hmotné statky. U Prachařů se očividně dědí i role. V nové vánoční pohádce Krakonošovo tajemství se nám herec Jakub Prachař předvedl jako statkář Štěpán, který ostatním působí pěkné potíže. Jeho role tak výrazně připomíná tu, kterou si před lety zahrál jeho dědeček Ilja Prachař (†81). Ten ztvárnil zámožného statkáře Trautenberka ve večerníčku Krkonošské pohádky z roku 1974.

Tím ale výčet členů rodiny Prachařových, kteří se objevili v příběhu o Krakonošovi, nekončí. Jakubův otec David Prachař (63) si zahrál v pohádce Co poudala bába Futéř v roce 1983, jak uvádí ČSFD.

Přesunutá premiéra Krakonošova tajemství

Ačkoli byla pohádka plánována na hlavní vysílací čas Štědrého dne, nakonec ji vyšouplo pokračování Tajemství staré bambitky. Do poslední chvíle to nevěděli ani samotní herci, kteří na tiskové konferenci k vánočnímu programu projevili lehké zklamání.

​"Nedá se nic dělat a já bych chtěl apelovat na všechny naše fanoušky, aby si zapnuli televizi pětadvacátýho prosince a před dětma předstírali, že je čtyřiadvacátýho, abychom měli my všichni pocit, že jsme opravdu natočili tu štědrovečerní pohádku," požádal diváky Jakub Prachař v rozhovoru pro eXtra.cz během oficiálního uvedení vánočního programu v Zrcadlové kapli v Klementinu. Rozhovor najdete v úvodním videu.

Krakonoš David Švehlík

Krakonoše si v nové pohádce zahrál David Švehlík (50), který se v tiskové zprávě ČT svěřil, že právě tato postava byla jeho největším dětským hrdinou. "Krakonoš Františka Peterky se nedá překonat. K němu můžu jen s obdivem vzhlížet. Kéž se i naší pohádce povede takový úspěch, jaký měly Krkonošské pohádky. Řekl bych ale, že náš Krakonoš je výrazně jiný, a doufám, že díky tomu i divácky přitažlivější, poutavější. V příběhu se vracíme k původní představě o této z legend zrozené postavě. Takže slíbit mohu jisté překvapení," vyjádřil poctu herci Františku Peterkovi (†94), který legendu ztvárnil v kultovních Krkonošských pohádkách.

Jakub nakonec může jásat, že se Krakonošovo tajemství vysílalo právě na Boží hod. Pohádka totiž měla největší sledovanost ze všech pohádek vysílaných 25. prosince za dobu měření televizní sledovanosti, tedy od roku 1997. ČTK to sdělila mluvčí ČT Karolína Blinková. Na Krakonošovo tajemství se v neděli večer podle ní dívalo 3,22 milionu diváků ve věku čtyři a více let. Byly to téměř dvě třetiny všech lidí, kteří měli v danou dobu zapnutou televizi. Svou sledovaností tak značně překonalo Tajemství staré bambitky 2, která byla letos vysílána na ČT1 večer na Štědrý den. Tu vidělo asi 2,5 milionu diváků starších 15 let, tedy 60 procent všech, kteří měli 24. prosince po 19:00 zapnutou televizi.


Související články

Další články