Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Jaký bude podzim? Počasí bude přát houbařům, říká meteoroložka Honsová

Jaký bude podzim? Počasí bude přát houbařům, říká meteoroložka Honsová
Zdroj: profimedia.cz
+ Další 3 fotografie
předpověď
Podzim konečně dorazil a letos bude i nadprůměrně teplý. Houbaři budou mít samozřejmě také radost, protože počasí bude pro sběr hub ideální. Meteoroložka Dagmar Honsová nám prozradila, jaký bude letos podzim a kdy zhruba dorazí mráz a sníh.

"I přes to, že konec tohoto týdne přinese výrazné ochlazení – do hor dokonce i déšť se sněhem - sezónní modely se shodují na tom, že nás po teplotně nadprůměrném létě čeká i teplotně nadprůměrný podzim. Srážkově bude podzim průměrný," sdělila redakci eXtra.cz meteoroložka Dagmar Honsová

S mrazíky zatím můžeme počítat pouze s přízemními, tedy v 5 cm nad zemí. Chladnější noci a rána budou panovat také na horách, ale v nížinách to na mrazivá rána ještě zdaleka nevypadá. Pokud bude psát letošní podzim podobný průběh jako ten loňský, potom se ranních mrazů nemusíme obávat nejméně do Vánoc. To samé platí i pro sněžení – zřejmě bude ojedinělé a pouze přechodné na vrcholcích hor po přechodech studených front.

Podzimní počasí bude ideální pro růst hub

Druhá zářijová dekáda byla suchá, to se ale nyní od pátku změní. "Očekáváme po celý prodloužený víkend velkou oblačnost a na většině území déšť – místy i vydatný," upozorňuje Honsová. Houby začínají růst nejdříve 8 až 12 dnů po dešti, takže na ně nemá cenu chodit dříve. Nejdříve začnou růst v zastíněném prostředí v okolí potoků nebo podmáčených lokalitách.

Podle výhledu počasí bude podzim houbám přát – srážek bude dostatek. "Platí, že čím je nižší rozdíl mezi minimálními ranními a maximálními denními teplotami, tím pro růst hub lépe – a přesně tak by se měl odvíjet podzim, není tak vyloučené, že s plnými košíky budeme chodit ještě v listopadu," uvedla meteoroložka.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy