Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Jaký bude druhý podzim s covidem? Vláda počítá se třemi variantami

Předpověď vývoje epidemie na podzim: Odborníci nadestřeli varianty
Zdroj: profimedia.cz
koronavirus

Návrat lidí do zaměstnání a dětí do škol může opět akcelerovat počet nakažených koronavirovou infekcí. Podle předpovědí, které si nechal udělat Ústav zdravotnických informací a statistiky, počítá vláda se třemi variantami vývoje epidemie.

Zásadní otázka těchto dní je: Bude se na podzim opakovat loňský scénář? Vláda tehdy váhala se zavedením přísnějších opatření k přiškrcení nových přírůstků nakažených covidem, přičemž infikovaní se následně začali kupit. Nyní jsme v jiné situaci, jelikož značná část Čechů je buďto očkovaná, a nebo nemoc prodělala. Přesto je však třeba se mít na pozoru před agresivnější variantou delta, která je mnohem nakažlivější a nezastaví ji v přenosu ani očkování.

Přetížení nemocnic nehrozí

Podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška, kterého citovala Česká televize, by vývoj epidemie neměl být tak dramatický jako loni. I při vysoce rizikovém scénáři podle něj nehrozí takové zatížení nemocnic, jaké jsme mohli pozorovat minulý rok na podzim a také letos na jaře. Vysoce rizikový scénář počítá v září s pěti sty lidmi v nemocnicích a stovce na jednotkách intenzivní péče. Pro srovnání: letos v březnu bylo v nemocnicích devět tisíc lidí. Klíčová bude v tomto směru proočkovanost populace nad 60 let.

V současné době má Česká republika velmi nízká čísla infekcí nemocí covid-19. Nákaza se navíc šíří především mezi mladými lidmi do 30 let. Zároveň se celé tři čtvrtiny nových případů týkají neočkovaných. „Návrat velké masy lidí do běžného života nevyhnutelně povede k tomu, že nákazy porostou,“ uvedl Dušek. Jak velký nárůst to bude, však nyní můžeme jen odhadovat.

Jasno bude na konci září

Ať už se vracející dovolenkáři a děti ve školách na epidemii projeví jakkoliv, následky budou pozorovatelné až ke konci září. „Vstupujeme do podzimu s velmi dobrými čísly, máme vysokou proočkovanost,“ neskrýval optimismus Dušek. Ve věku nad 18 let nyní disponuje alespoň jednou dávkou očkování téměř 70 procent lidí, což je podle odborníků klíčová hranice.

Související články

Další články