Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Jakešova životní láska: Manželka byla hodná a pracovitá. Nikdy nepodlehl svodům jiných žen

Jakešova životní láska: Manželka byla hodná a pracovitá. Nikdy nepodlehl svodům jiných žen
Zdroj: Profimedia.cz
Předchozí Další
+ Dalších 12 fotografií
JAKEŠŮV ŽIVOT
Poté, co Milouš Jakeš (†97) opustil v 15 letech domov a rodiče, nastoupil do práce k Baťovi do Zlína. Vyráběl galoše a kozačky. „Na provedení úkonu měl člověk k dispozici třeba 40 vteřin,“ zavzpomínal Jakeš pro eXtra.cz. Popsal i to, jak si řekl o lepší vzdělání i místo, ale i jak poznal lásku svého života.

Od 15 let jsem byl u Bati. Dělal jsem v gumárně. Asi rok. Tam jsme vyráběli galoše, kozačky,“ řekl eXtra.cz Milouš Jakeš a pokračoval: „Na provedení úkonů, který měl člověk udělat na tom kruhu, měl k dispozici třeba 40 vteřin.“

Ogaro, co tam děláš?

Pak zdvihl hlavu a přísným, důrazným a hlasitým tónem dodal: „Když to neudělal, musel zastavit kruh, kde dělalo 50 lidí. A v ten moment řev. Ogaro, co tam děláš?! Pohni sebou!“ zařval na celou místnost.

Láska ze Zlína

Zlín se i přes drsnou práci ve fabrice mladému Miloušovi zaryl do srdce. Zamiloval se tu. Poznal tu svoji budoucí manželku Kvetenu, s níž strávil 70 let společného života. „Pracovala ve stejné dílně jako já. Líbila se mi. Sem tam potřebovala něco spravit. Jednoho dne přišla odvaha, požádal jsem ji, abychom šli na vycházku,“ svěřil se Jakeš.

Věrný muž

Přestože byl ve vrcholné politice vystaven možnému zájmu, nikdy nepodlehl svodům jiných žen. „Jiné příležitosti se sem tam vyskytly, ale neměl jsem zájem toho využívat. Manželka byla hodná a pracovitá. Když byly děti malé, každý den jim četla pohádky, vzorně se o ně starala. Byla to jediná žena mého života,“ přiznal.

Učil se instalatérem

Zhruba po roce od Bati odešel, aby se překvalifikoval na jinou práci. „Jsem se začal učit instalatérem vody a páry na elektrárně. Akorát to bylo období, kdy rekonstruovali elektrárnu, zejména kotle. Ta rekonstrukce spočívala v tom, že musí ty trubky, v kterých se zahřívala ta voda, kde vzniká ta pára, být náležitě utěsněny. A to utěsnění se provádí válcováním. To znamená, že se do toho strčí váleček, klepe kladívkem a otáčí, až se ta trubka zařeže do toho železa. Takže je to absolutně těsný a vydrží to těch 120 atmosfér. Jenže to jsem dělal krátkou dobu,“ rozpovídal se někdejší rudý papaláš.

Vzepřel se šéfům

Vzpomněli si, že mám jít pomoct - byl to Němec a dobrej takovej chlap - konstruktérovi dělat kresliče. To se mi strašně nelíbilo,“ zdůraznil Jakeš a pokračoval: „Tak jsem se sebral, šel jsem za ředitelem elektrooddělení, to mělo asi 2000 zaměstnanců, no a já jsem mu řekl, že bych se rád učil a že budu technikem.“

Chodil s píchačkou

Proces tehdejší změny pozice byl podle komunistického pohlavára jednodušší než dnes. „Tak mě vzali, ten přechod ten byl velmi rychlý. Jsem měl píchačku, s kterou jsem chodil do práce, tak ten ředitel napsal, souhlasím s jeho přechodem. A ten ředitel, ing. Drvoš, napsal, souhlasím s přijetím do elektrooddělení. A tím byly vyřízený všechny papíry, abych tak řekl,“ vzpomněl.

V dalším článku, který vyjde v pondělí, se dočtete, kdo mohl podle Jakeše za státní převrat.

Nicole ze Zrádců se vysmála Andree Bezděkové, že ji nepoznala: Ta to nevydýchala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy