Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Ivana Gottová Peče celá země koronavirus Čína

Nejnovější kauzy

Jaké budou Vánoce? Předpověď počasí zná krtek na vaší zahradě

Zdroj: extra.cz
pranostika
„Když krtek v listopadu ryje, budou na Vánoce létat komáři,“ zní známá pranostika. Pokud jsou krtci touto dobou na vaší zahradě ještě aktivní, je dost možné, že se bílých Vánoce nedočkáte. A ba naopak, pokud po krtkovi není už nějakou dobu ani vidu, ani slechu, můžete se na Štědrý den dočkat nadílky nejen pod stromečkem, ale i venku.

Známá pranostika o krtkovi není napsána zcela správně. Krtci se totiž pohybují podle toho, jak se pohybuje jejich potrava, kterou jsou žížaly. Když se hodně a trvale ochladí, žížaly nevylézají a krtci zůstávají ve svých podzemních příbytcích, kde si jídla nadělali zásobu.

Listopad se pomalu blíží ke konci a podle dat ČHMÚ ještě nepřišly žádné mrazy. Předpověď meteorologů hovoří o tom, že do Česka nedorazí ani v následujícím týdnu. Pokud tedy potkáte krtka, je jasno – půda se neochladila a pravděpodobně se v brzké době ani neochladí.

Pokud přeci jen začne sněžit, je nepravděpodobné, že by se sníh udržel. Teplo, které jde od země, mu to zkrátka nedovolí. Nakonec i další známá pranostika „na Adama a Evu čekejte oblevu“ hovoří o tom, že bílé Vánoce jsou spíše zázrakem, kterého se možná dočkají jen obyvatelé horských oblastí.

Mohlo by vás zajímat

Další články