Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Jaká jména letos v Česku frčí? Šílení rodiče přišli i s Hajkem nebo Albínem!

Suverénně vede Jakub a Eliška.
Zdroj: czso.cz
+ Další 3 fotografie
Kdekdo by si řekl, že v roce 2018 trendují všemožná exotická a neobvyklá jména a rodiče se můžou doslova přetrhnout, aby jejich dítě bylo nositelem něčeho opravdu originálního. Jenomže to není ani zdaleka pravda. Mezi nejoblíbenější dětská jména pro tento rok patří u holčiček Eliška a u kluků Jakub. Samozřejmě, že se objevily i pořádné extrémy, za které děti svým rodičům jistě jednou pěkně poděkují.

Křestní jména dětí narozených v lednu sleduje Český statistický úřad od roku 1999. V oblíbenosti jmen pro dívky bodovala v Česku od roku 2001 až do roku 2011 Tereza. Co se týče kluků, tak u těch se neustále střídala jména jako Jakub a Jan.

„Nejoblíbenějšími dívčími jmény byly letos v lednu Eliška, Anna a Sofie. U chlapců to byl Jakub, Jan a Adam. Sofie i Adam jsou v první trojici poprvé v historii sledování,“ hodnotí letošní výsledky Marek Rojíček, předseda ČSÚ.

Zmiňovaná Tereza, která dlouhá léta kralovala, letos dopadla nejhůř v historii. Skončila až na pátém místě. Na druhém místě skončila už tradičně Anna. Toto jméno pochází z hebrejského eliševah, což znamená „Bůh je má přísaha“.

Takhle dopadla ostatní jména.

Třetí příčku za dívky obsadila Sofie, jméno z řeckého slova sofia, které znamená „moudrost“. Českou obdobou je Žofie, ta ale není zdaleka tak populární. U kluků se na druhé pozici umístil Jan, což není žádné překvapení, a na bronzové příčce se umístil Adam.

„V lednu jsme zaznamenali i několik zajímavých a neobvyklých jmen. U chlapců například Albín, Mikeš, Kaito, Hajk nebo Ragnar. Z dívčích jmen bych uvedl Andělínu, Caitlín, Lujzu, Sibylu nebo Lily Hope,“ doplnil Tomáš Chrámecký z oddělení vnější komunikace ČSÚ.

Související články

Další články