Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Horoskop Zábava Výměna manželek Lucie Vondráčková (zpěvačka)

Nejnovější kauzy

Jak zabíjí predátor: 5 důvodů, proč žralok zaútočí na člověka

Útok žraloka je většinou nečekaný.
V egyptském letovisku Marsá Alam zabil žralok českého turistu. Muž skočil do vody u hotelového mola a predátor zaútočil. Proč se tak stalo? Šlo o nešťastnou náhodu? Nebo predátor útočil na člověka s úmyslem ho zabít?

Starosta letoviska Marsá Alam jménem Atef Wagdy v rozhovoru pro Blesk uvedl, že český turista skočil do vody a byl okamžitě napaden. Proč se tak stalo? Žralok na člověka útočí ve výjimečných případech. Podle mořských biologů jde většinou o omyl. Ročně žralok zaútočí na člověka asi v 70 případech. Smrtí končí 5 až 15 případů.

1. Omyl v zakalené vodě

Žralok je na lovu v mělké zakalené vodě. Jeho pozornost upoutá plavec nebo surfař. Žralok cvičně kousne s tím, že zjistí, co před ním je. Když pozná, že nejde o rybu ani tuleně, zase odplave.

2. Láká ho krev

Predátora láká krev. Žralok má natolik citlivé orgány, že pozná, když je plavec třeba jen lehce škrábnutý a do vody uniklo pár kapiček krve. Rozhodne se, že prozkoumá, co to před ním krvácí.

3. Skutečný lidožrout

Žralok v minulosti utrpěl zranění a není schopen lovit běžnou potravu. Napadá tedy organismy, které neplavou tak rychle. Tady jde o skutečný problém, protože takový žralok se může nedaleko turistického letoviska začít zaměřovat na lidi a útočit opakovaně.

4. Dobytek ve vodě

Dopravní lodě převáží dobytek. Když některé kusy zemřou, námořníci je hodí do vody. Žralok se naučí, že má potravu bez lovu. Rychle si zvykne na krev savců. „Pokud se to tak stalo, nejenže by to žraloky přilákalo, ale oni by se tak naučili žrát savce, kteří se běžně v moři nevyskytují,“ uvedl pro idnes.cz expert na žraloky Steve Lichtag.

5. Hájí si teritorium

Žralok na českého turistu zaútočil v těsné blízkosti hotelu. Je možné, že z hotelové kuchyně vypouští zbytky do moře a žralok se naučil, že má potravu zadarmo. Čekal na svůj příděl, když v tu chvíli vedle něj z mola skočil do vody český turista. Žralok na něj zaútočil jako na konkurenta, který se dostal do jeho teritoria.

Podle odborníků v Egyptě nejčastěji útočí žralok dlouhoploutvý. Bývá považovaný za agresivní druh, který často útočí na námořníky.

Mohlo by vás zajímat

Další články