Trendy
válka na Ukrajině Olympiáda v Paříži Petr Pavel kauza Kramný

Jak vznikl pátek třináctého: Původ nešťastného dne sahá do dávné minulosti

Jak vznikl pátek třináctého: Původ nešťastného dne sahá do dávné minulosti
Zdroj: Profimedia.cz
historie
Pátek 13. - pro někoho den jako každý jiný, pro pověrčivé osoby je plný neštěstí. Historie tohoto dne sahá až do dávné minulosti a i přesto, že se jedná jen o pověru, se ho obávají lidé z téměř celého světa. Kdy se jindy radostný den, který ukončuje pracovní týden, stal pro lidi kvůli datu obávaným?

Různá náboženství si původ pátku třináctého vysvětlují jinak. Reálný původ má tento nešťastný den ale v události, která se odehrála na počátku 14. století. Dnes je sice nemožné, aby se situace opakovala, i tak mají ale někteří lidé z tohoto data velký strach.

Psal se pátek 13. října 1307, když začal francouzský král Filip IV. Sličný pronásledovat a zatýkat templáře. Ti byli následně brutálně mučeni a smrt byla pro mnohé velkým osvobozením. Pro následovníky řádu, který byl tímto konáním panovníka doveden k zániku, je od té doby pátek třináctého ďábelským a nešťastným dnem.

Pro spoustu dnešních lidí je pátek třináctého jen pověrou, stejně jako například smůla, kterou přinese rozbité zrcadlo, přeběhnutí černé kočky přes cestu, šlápnutí na kanál nebo rozsypání soli. Respekt z tohoto data mají především věřící.

Pátek třináctého u křesťanů

Reálný základ pověry věřícím lidem nic moc neříká. Pro křesťany toto nešťastné datum souvisí s Velkým pátkem, během kterého byl ukřižován Ježíš Kristus, a s Poslední večeří, během které u stolu sedělo 13 osob. Mezi nimi i Jidáš, který Krista zradil.

Židé považovali toto číslo za nešťastné, protože se pod ním v abecedě skrývá písmeno M, kterým začíná slovo Mavet (v překladu smrt).

Úterý třináctého

Zatímco většina zemí zná pověru o pátku třináctého, v latinskoamerických zemích stejná pověra koluje o úterý třináctého. Pro tento den dokonce vzniklo přísloví En martes, ni te cases ni te embarques, v překladu V úterý se nikdo nemá ženit ani začínat cestu. A proč úterý? Za nešťastný den ho považovali již Řekové, protože právě v úterý padla Konstantinopol.

Utajený spor Slávka Boury s Železným. Rande pro LGBT natočil navzdory zákazu ředitele Novy, ten se pak chlubil cizím peřím

Související články

Další články

Nejnovější kauzy