Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Jak vytrhnout velrybě stoličku: Tajemství velmi štíhlé Jany Preissové a proč měla dvojnici

Tomáš Holý a Jana Preissová ve filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku (1977).
Zdroj: reprofoto Jak vytrhnout velrybě stoličku
+ Dalších 10 fotografií
POMOC
Film Jak vytrhnout velrybě stoličku (1977) už k českým vánočním svátkům patří stejně jako pohádky Pyšná princezna nebo Tři oříšky pro Popelku. Diváci si příběh příliš zaměstnané svobodné matky s roztomilým synem, který si hledá nového tátu, zamilovali už dávno. Jak na natáčení vzpomíná baletní mistr Vlastimil Harapes?

Vlastimil Harapes točil jen náhodou

„Diváci mi film často připomínají. Zajímavé je, jak jsem se k natáčení vůbec dostal. Režisérka Marie Poledňáková mě původně poprosila, jestli bych se stal poradcem herce, který baletního mistra zahraje. Na tom jsme se domluvili. Asi za deset dnů mi ale řekla, že si to rozmyslela. Že co bych komu radil, ať si to zahraju sám. A bylo to,“ vzpomíná představitel Jindřicha Vlastimil Harapes

„Po mnoha letech jsem se na film před časem znovu podíval a musel jsem hned Marii Poledňákové zavolat, abych jí vysekl poklonu. Je génius. Ani po tolika letech to vůbec nezestárlo. Na place byla velmi pohodová atmosféra a z filmu to taky dýchá. Jako by ho natočila včera. Jsme spolu stále v kontaktu, i když teď je na tom po mozkové mrtvici bohužel špatně,“ říká tanečník.

Jana Preissová netančila

Vynachválit si nemůže ani Janu Preissovou, která představovala baletku Annu Bendovou. Sama se ale královským tancem trápit nemusela.

Jana měla ve filmu na tanec dubla, Hanu Vláčilovou, což byla sólistka Národního divadla. Ohromné bylo, jak se to režisérce podařilo natočit, protože sám bych ve filmu záměnu nepoznal. Jana byla štíhlounká a na pohyb taky velmi šikovná. Vzpomínám na to, že když byla dotočná, konečně jsme si spolu opravdu zatančili, samozřejmě ale společensky. Tancovalo se s ní krásně. Mám na to ty nejhezčí vzpomínky,“ rozplývá se Vlastimil, jehož démonickou postavu pro film předaboval Jiří Klem.

Geniální talent Tomáš Holý

Největší hvězdou filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku byl pochopitelně Tomáš Holý, představitel Vaška Bendy, jehož charisma, bezprostřednost, bystrost i jiskra okouzlily celý národ.

Na to, kolik Tomáši Holému tehdy bylo (film natáčel v devíti letech – pozn. red.), to bylo nevídaně talentované dítě. Ale při natáčení jsme se nepotkávali, měli jsme scény každý v jiném prostředí,“ dodal Harapes, jehož postava se krátce objevila i v pokračování.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy