Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy StarDance 2018 Zábava Andrej Babiš (politik) Horoskop

Nejnovější kauzy

Jak vysoké sociální dávky berou uprchlíci? Z těch peněz se vám zatočí hlava

Tak vypadá útěk před válkou. A nebo jen cesta za štědrým sociálním
systémem.
Proč přicházejí uprchlíci do Evropy? Někteří utíkají před válkou, jiné k cestě motivuje štědrý sociální systém, který v některých státech Evropské unie funguje. Jsou to peníze, které lákají.

Představte si, že utíkáte před válkou a hledáte nový domov pro svou rodinu. Usadíte se v Maďarsku, kde dostanete almužnu? Nebo půjdete raději do Německa, kde dostanete obrovské peníze?

Odpověď je logická a nelze se imigrantům divit, že míří do zemí, kde dostanou výrazně více peněz. Agentura Reuters nyní vydala přehled, který ukazuje, na jaké finance mají uprchlíci v jednotlivých evropských státech právo.

Jednou z nejlákavějších destinací je Německo. Tady uprchlíci dostanou na ruku peníze, o kterých se jim před pár týdny zřejmě ani nesnilo. V přijímacích táborech dostávají běženci zdarma jídlo a k tomu 143 eur (asi 3800 korun) měsíčně na základní potřeby. Po 3 měsících se částka zvyšuje na 216 euro a po 15 měsících pobytu až na 400 euro, což je asi 10 800 Kč.

Ještě větším lákadlem je ale Švédsko. Portál echo24.cz vypočítal, že tady se na uprchlíka v přepočtu na české koruny vyplácí téměř 20 tisíc. Kdo má na tyto peníze nárok? Ten, komu byl přidělen azyl a vstoupil do dvouletého integračního programu. Naučí se základy jazyka a zorientuje se na trhu práce.

Další hodně zajímavou zemí je pro uprchlíky Velká Británie. Týdně si za kanálem La Manche podle agentury Reuters jeden imigrant přijde na 36,95 liber, což v přepočtu činí necelých 1400 Kč. Čekatelé na azyl zde žijí v soukromých bytech a nájem za ně platí stát.

Takže když se podíváme na tato čísla, tak je jasné, že v postkomunis­tických zemích východní a střední Evropy moc imigrantů zůstávat nechce. Směšné peníze dostanou uprchlíci v Maďarsku. Od druhého měsíce pobytu v zemi zde utečenci dostávají částku 7125 forintů (přibližně 550 korun) v hotovosti na měsíc. Agentura Reuters zde připomíná, že se jedná přibližně o jednu desetinu podpory v nezaměstnanosti.

A pokud jste dočetli až sem, tak se můžete podívat, na jaké sociální benefity mají běženci právo v Česku.

Pokud je uprchlík zadržen na území České republiky, ale nezažádá zde o azyl, je umístěn do detenčního zařízení, kde si musí sám platit za ubytování a stravu. Konkrétně se jedná o částku 250 korun na osobu a den. Pokud se jedná o člověka, který zde již čeká na azyl, tak ten dostává 30 korun na den a stravu.

Mohlo by vás zajímat

Další články